Eliminacje w województwie świętokrzyskim rozstrzygnięte!

“Pani Magdo, żeby chociaż 100 prac przyszło…” Napłynęło ponad 700!

Na eliminacje województwa świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego  wpłynęło 705 prac plastycznych.
Kategoria pierwsza 152 prace
Kategoria druga 373 prace,
Kategoria trzecia 171 prace
Kategoria czwarta 7 prac,
Kategoria piąta 2 prace.

Wyboru nagrodzonych prac dokonało znakomite Jury, złożone z przedstawicieli lokalnego świata kultury.
Anna Przybysz – malarka i szansonistka, absolwentka PWSSP w Poznaniu, “człowiek – instytucja kultury” swoje pasje realizuje w Fundacji Świętokrzyski Ogród Inspiracji,
Renata Sendrowicz – z zamiłowania regionalistka, pragnie ocalić od zapomnienia historyczne ściegi i zachować dla potomnych tożsamość kulturową regionu, swoje odkrycia przekuwa w projekty pod szyldem marki “Renidzieło”
Jagoda Szczęsna – z wykształcenia grafik, posiada własną firmę “Jagodowy Projekt”, która zajmuje się prowadzeniem kultowych w regionie zajęć plastyczno – rękodzielniczych dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
Roman Śmiechowski – fotograf, założyciel AiR Lekka Fotografia, łamie konwencje, zaskakuje realizmem, współpracuje ze światem mody i kultury.

Magdalena Piotrowska z OSP Skotniki, wrażenia z organizacji eliminacji wojewódzkich.

Czas podsumowań jest o tyle smutnym czasem, że coś się skończyło. Długo marzyłam o Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym w OSP Skotniki i teraz, przyznam, nie jest mi wesoło…  Przez chwilę we wnętrzu naszej świetlicy królowała sztuka. Taka prosta, czasem naiwna ale zawsze prawdziwa. Straż Pożarna widziana dziecięcymi oczyma ma twarz bohatera a to ratownika w Turcji, a to strażaka gaszącego płonące trawy. Tematy są przemyślane i obarczone dużą dozą emocji. Przewodnicząca Jury Anna Przybysz gdy zobaczyła wystawę po raz pierwszy z jej ust padły słowa “Ileż one w to pracy włożyły!” Tak, to prawda. Kłamstwem naszych czasów jest przekonanie, że dzieci teraz to tylko media. Druga Jurorka Renata Sendrowicz skomentowała ekspozycję “A myślałam, że dzieci to teraz tylko internet.”

Dzieci są takie na jakie pozwolimy im być, są takie jakie świat który im pokażemy i ile zaangażowania jesteśmy im w stanie zaoferować.

My OSP Skotniki, chcemy zainteresować młodzież działalnością społeczną, wspólnym tworzeniem rzeczy ważnych choć czasem mało popularnych. Ja osobiście odarłam się ze wszelkiej godności pukając do absolutnie każdych drzwi w poszukiwaniu wsparcia finansowego dla naszych inicjatyw. Nasza MDP i  DDP to wspaniali młodzi ludzie i wyjazd do kina z nimi, i trening wodny (prywatne baseny ogrodowe pod remizą w upalne dni) to zawsze niebywała frajda. Ja tu gadu-gadu (był kiedyś taki komunikator, serio!) a ja miałam w skrócie podsumować eliminacje wojewódzkie. 

Fotorelacja z oceny prac eliminacji wojewódzkich.

Fot.  Magdalena Piotrowska