Zapraszamy strażackie orkiestry do udziału w Przeglądach Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych organizowanych przez Związek OSP RP w 2024 roku. Przeglądy są eliminacjami do Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr w 2025 roku, odbywają się zgodnie z „Regulaminem Przeglądów Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych”.

Terminy przeglądów w 2024 roku:
19 maja – Polanka Wielka, woj. małopolskie
30 czerwca – Daleszyce, woj. świętokrzyskie
31 sierpnia – Lidzbark, woj. warmińsko-mazurskie
07 września – Połczyn-Zdrój, woj. zachodniopomorskie

Uprawnione do udziału w konkursie są wszystkie strażackie orkiestry dęte. Wybór miejsca przeglądu zależy od Orkiestry. Planowana maksymalna liczba orkiestr uczestniczących w jednym przeglądzie – 10.
O kwalifikacji na przegląd decyduje kolejność zgłoszenia (przesłanie karty zgłoszenia!)
Zgłoszenia do Daleszyc aktualnie przyjmujemy na listę rezerwową 

Kartę zgłoszenia należy przesłać niezwłocznie, natomiast informację o repertuarze oraz charakterystykę orkiestry wg poniższego harmonogramu najpóźniej 30 dni przed datą przeglądu, w którym chce uczestniczyć orkiestra:
Polanka Wielka – do 15 kwietnia; Daleszyce – do 24 maja; Lidzbark – do 31 lipca; Połczyn-Zdrój do 7 sierpnia.
Listę członków orkiestry/grupy tanecznej można dostarczyć w dniu przeglądu.
Przeglądy są jednodniowe i odbywać się będą w ramach godzinowych w zależności od ilości uczestników (Orkiestr). Szczegółowy program i godziny prześlemy zgodnie ze zgłoszeniem Orkiestry. Harmonogram przeglądu obejmuje: odprawę dyrygentów i choreografów, przemarsz orkiestr z oceną gry w marszu, wspólne wykonanie utworów, występy konkursowe, pokazy parady marszowej. Dojazd uczestników we własnym zakresie.

Informacje dodatkowe

Przewidujemy utwory do wspólnego wykonania.
„Rycerze Floriana” – Hymn Związku OSP RP
„Marsz Strażaków” – muz. F. Zwoliński
„Orkiestry Dęte” – opr. J. Kwiatkowski

W kategorii obowiązkowej orkiestra wykonuje 3 utwory (w tym jeden polskiego kompozytora). Na ocenę łączną w konkursie głównym składa się suma oceny gry koncertowej i oceny gry w marszu.

Ocena gry w marszu. Obowiązuje obowiązkowe zatrzymanie Orkiestry na wysokości przewodniczącego jury /orientacyjny punkt podany na odprawie w dniu przeglądu/. Możliwe są: zatrzymanie gry i marszu, zatrzymanie marszu bez gry, zatrzymanie gry a następnie marszu. Rekomendowane jest zagranie podczas postoju na wysokości jury kilka/kilkanaście taktów dowolnego marsza. Odmarsz Orkiestry może odbyć się innym marszem (ale również może być grany ten sam utwór). Istotne przy ocenie tej kategorii jest m.in. jednolitość ruchów instrumentów i reakcja muzyków na komendy buławą (unikanie słownych komend).

W razie pytań prosimy o kontakt z działem organizacyjno-programowym ZG ZOSP RP: (m.in. sprawy organizacyjne i formalne), tel. 22 509 50 65 e-mail ps@zosprp.org.pl

PARTNERZY

Urząd Miasta i Gminy w Lidzbarku

Urząd Miejski w Połczynie-Zdroju