Zakończyła się czwarta edycja konkursu „Strażacy w akcji”. 13 grudnia 2024 r. w sali multimedialnej w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie. Do Muzeum przybyli laureaci i wyróżnieni, w tym członkowie Dziecięcych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
Konkurs obejmował dwie kategorie: prace filmowe i literackie. Regulamin Konkursu określa szczegółowo jego cele. Jest to m.in. popularyzacja ochotniczego ruchu strażackiego, wiedzy medialnej i samorządowej, rozwijanie i promowanie uzdolnień artystycznych, motywowanie do rozwijania swoich pasji filmowych i literackich, kształtowanie wrażliwości estetycznej, zaangażowanie dzieci i młodzieży w propagowanie pozytywnego wzorca nowoczesnego wizerunku OSP. Od pierwszej edycji konkurs adresowany jest szczególnie do członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i Ochotniczych Straży Pożarnych znajdujących się na terenie całego kraju. W tym roku na Konkurs zgłoszono 41 prac literackich i filmowych za pośrednictwem OSP właściwej dla uczestnika Konkursu.
Organizator powołał komisję konkursową w składzie: Zbigniew Adamkiewicz (przewodniczący), Henryk Cichecki (sekretarz), Stanisław Jekiełek, Andrzej Kazimierski i Marian Zalewski. Komisja brała pod uwagę zgodność pracy z tematyką Konkursu, oryginalność, kreatywność i sposób ujęcia tematu, walory artystyczne, m.in. kompozycja, technika wykonania. W tym roku laureaci otrzymali nagrody finansowe zaś wyróżnieni nagrody rzeczowe. Pierwsze nagrody (filmowa i literacka) to kwota w wysokości 4 000 zł zostały ufundowane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, nagrodę za II i III miejsce sfinansowało Stowarzyszenie Dziennikarzy im. W. Reymonta.
Podczas spotkania gości w imieniu dyrektora Muzeum dr. Tadeusza Skoczka powitał dr Jacek Konik kierownik działu historii i badań naukowych. Następnie głos zabrał współpomysłodawca konkursu a zarazem wiceprzewodniczący Komisji ds. działalności naukowej, kulturalno-społecznej, dokumentacyjnej i historycznej przy ZG ZOSP RP dr Marian Zalewski. Zwrócił uwagę na to, że od zarania ruchu strażackiego dużą uwagę przywiązywano do współpracy z mediami. Już w 1882 r. ukazał się pierwszy numer „Strażaka”. W OSP działają kronikarze, a wielu młodych strażaków, w tym z MDP, tworzy strony internetowe oraz filmy. Rozwijana jest współpraca z radiem i telewizją.
W tegorocznej edycji Konkursu w ramach kategorii literackiej wpłynęło 25 prac. Zwycięzcą został Jarosław Szmidt z OSP Dobrzejowice, woj. dolnośląskie. W swojej pracy (Zjednoczeni w obliczu żywiołu – Powódź 2024) poruszył temat tegorocznej akcji ratowniczej na Dolnym Śląsku. Zwycięzca oprócz nagrody finansowej otrzymał także komplet 7 tomów Analiz strategicznych Florian 2050. Laureatem II miejsce została Weronika Labuda z OSP Łebunia (Strażacy w akcji od ratunku po edukację), woj. pomorskie a III miejsce przypadło Monice Annie Głuchowskiej z OSP Stryjewo Wielkie, woj. mazowieckie (Mali wielcy). Wyróżnieni zostali także: Adam Wojciech Haładus z OSP Malczyce, woj. dolnośląskie, Maksymilian Rambau, OSP Popielów, woj. opolskie, Marta Duda z OSP Zawada, woj. dolnośląskie, Alicja Puchalska z OSP Tomaszów Mazowiecki – Białobrzegi, woj. łódzkie, Jakub Hybel z OSP Czerniec, woj. małopolskie, Weronika Socha z OSP Niedrzwica Duża, woj. lubelskie, Agata Michalak-Wójcik z OSP Maków, woj. łódzkie oraz Natalia Tabaszewska z OSP Gródek nad Dunajcem woj. małopolskie.
W ramach kategorii filmowej I miejsce zajął Marcel Skwark OSP Bielsk, woj. mazowieckie. Tytuł pracy „Reno w akcji”. Oprócz nagrody finansowej otrzymał także album W jedności siła. Bogu na chwałę ludziom na pożytek. II miejsce Roksana Gądkowska OSP Smolec woj. dolnośląskie, a III Stanisław Ratajczyk MDP OSP Serby, woj. dolnośląskie. Ponadto wyróżniono Dziecięcą Drużynę Pożarniczą z OSP Lubowidza, woj. łódzkie, Radosława Koralewskiego z OSP Szelejewo, woj. mazowieckie oraz OSP MDP Lubiewo, woj. kujawsko-pomorskie. Zwycięzca oprócz nagrody finansowej otrzymał także komplet 7 tomów Analiz strategicznych Florian 2050. Wszystkim nagrodzonym nagrody wręczali przedstawiciele Stowarzyszenia: wiceprezes Zbigniew Adamkiewicz oraz skarbnik Henryk Cichecki a także dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP Anna Wesołowska i przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Wiesław Kołodziejski. Wszyscy nagrodzeni otrzymali specjalny dyplom podpisany przez Honorowego Patrona, prezesa ZG ZOSP RP Waldemara Pawlaka i prezesa Stowarzyszenia Stanisława Jekiełka.
W trakcie spotkania Wiesław Kołodziejski odczytał list od marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika. Stwierdził on m.in. że konkurs to fantastyczne i potrzebne przedsięwzięcie adresowane do członków MDP oraz OSP z całego kraju. – Jestem rad, że Samorząd Woj. Mazowieckiego po raz kolejny został współorganizatorem i fundatorem nagród dla laureatów pierwszych miejsc. Ta wartościowa inicjatywa doskonale promuje ruch strażacki, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, inspiruje do większego zainteresowania się działalnością społeczną, a także rozwijania twórczych talentów, wpływa na wzrost zaangażowania dzieci i młodzieży w propagowanie nowoczesnego i pozytywnego wizerunku OSP oraz w krzewienie szczytnych idei przyświecających ofiarnej służbie druhów. (…) Jesteście chlubą polskiej młodzieży i wzorem do naśladowania dla swoich rówieśników – podkreślił. List do uczestników przesłał także zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. dr inż. Grzegorz Szyszko. – Cieszę się, że strażacka służba dla wielu młodych ludzi jest atrakcyjna na tyle, że sami się w nią angażują, ale chcą również o niej pisać, nagrywać filmy i ją promować napisał. Pozdrowienia dla uczestników przekazał także prezes Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy im W. Reymonta Stanisław Jekiełek, który nie mógł osobiście uczestniczyć w gali. Złożył wszystkim uczestnikom życzenia i gratulacje. Pełne treści listów zamieszczamy poniżej. Prowadzący spotkanie, przewodniczący jury Konkursu Zbigniew Adamkiewicz zaakcentował wysoki poziom tegorocznej edycji zarówno w kategorii literackiej jak również filmowej. Zwrócił uwagę na potrzebę organizacji w przyszłości warsztatów, które wspierałyby rozwój utalentowanej artystycznie i literacko młodzieży. Pozdrowienia od prezesa ZG ZOSP RP złożyła obecna na spotkaniu dyr. ZW ZOSP RP Anna Wesołowska. Dziękując wszystkim za uczestnictwo w konkursie i gratulując wyróżnień życzyła kontynuacji swych pasji i zainteresowań.
Organizatorem Konkursu było Stowarzyszenie Dziennikarzy im. Władysława Reymonta. Współorganizatorzy to: Związek OSP RP, Samorząd Województwa Mazowieckiego a także Muzeum Niepodległości. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Waldemara Pawlaka oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adam Struzika.
MAZ
Zdjęcia: Muzeum Niepodległości