– Strażacy i strażaczki są na pierwszej linii walki ze skutkami zmiany klimatycznej. Widzieliśmy to wyraźnie choćby tego lata, kiedy interweniowali z powodu ekstremalnych powodzi, pożarów powodowanych suszą czy trąb powietrznych. Równocześnie są też mocno osadzeni w swoich społecznościach, znają je i zajmują w nich ważne miejsce – mówi Kasia Pawłowska, koordynatorka projektu z Fundacji Stocznia. – Chcemy wzmocnić ochotników i ochotniczki w roli „strażników klimatu” oraz dać im narzędzia, by mogli skuteczniej angażować okolicznych mieszkańców i mieszkanki w działania na jego rzecz – dodaje.
- ogólnodostępne webinary edukacyjne,
- spotkania sieciująco-edukacyjne oraz minigranty dla młodzieżowych drużyn pożarniczych (i ich opiekunów) chcących w większym stopniu zaangażować się do działania.
Cykl webinarów będzie otwarty dla wszystkich strażaków i strażaczek w całej Polsce. Spotkania będą dotyczyć m.in. skutecznej komunikacji w mediach społecznościowych, tworzenia grafik i wideo oraz storytellingu. Podczas webinarów nie zabraknie też wątków związanych z klimatem.
Cykl otworzy spotkanie o tym, jak planować działania promocyjne w OSP. Odbędzie się ono 12 grudnia (czwartek) o 18.00.
Zapisy pod linkiem: www.mailer.ngo.pl/webinar/u/jak-zaplanowac-promocje1-OSPotwiera się w nowej karcie.
Kolejne webinary będą odbywać się mniej więcej raz na miesiąc, aż do końca marca 2025 roku.
– W webinariach stawiamy na praktykę. Chcemy, żeby osoby uczestniczące wyszły z konkretną wiedzą, którą od razu będą mogły wykorzystać w swoich działaniach komunikacyjnych, tak, aby skuteczniej docierać do odbiorców, budować atrakcyjny przekaz i wykorzystywać darmowe narzędzia do przygotowywania grafik i filmów – zachęca Monika Chrzczonowicz ze Stowarzyszenia Klon/Jawor, partnera projektu „OSP o klimacie”.
Spotkania sieciująco-edukacyjne oraz minigranty to z kolei oferta dla grupy młodych ochotników i ochotniczek oraz ich opiekunów. Kilkanaście młodzieżowych drużyn pożarniczych zyska szansę na udział w dwóch stacjonarnych spotkaniach umożliwiających wymianę doświadczeń, praktyczne ćwiczenie umiejętności komunikacyjnych oraz wspólne planowanie lokalnych działań związanych z klimatem. Uczestnicy i uczestniczki spotkań będą również mogli skorzystać ze wsparcia finansowego (w wysokości około 1500 zł) na realizację tych działań. Nabór do tej części projektu ruszy na początku 2025 roku.
– Będziemy szukać młodych strażaków i strażaczek, którzy wierzą, że ich OSP może stać się lokalnym strażnikiem klimatu. Takich, którzy chcą nauczyć się wiarygodnie i przekonująco mówić o zmianie klimatu oraz skutecznie angażować innych do wspólnego działania – mówi Monika Kajzer, koordynatorka projektu ze Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. – Zapewnimy im potrzebne do tego wsparcie, pomożemy zaplanować działanie i osiągnąć jak największy efekt.
O organizatorach
Fundacja Stocznia od ponad 15 lat włącza obywateli i obywatelki w decydowanie o sprawach publicznych, tworzy i wspiera skuteczne rozwiązania dla problemów społecznych oraz pomaga organizacjom i samorządom planować i realizować działania społeczne.
Stowarzyszenie Klon/Jawor jest organizacją społeczną, która od wielu lat działa na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Stowarzyszenie zajmuje się wzmacnianiem organizacji pozarządowych – wspiera je w codziennych działaniach, bada kondycję sektora, promuje aktywność społeczną.
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP to ogólnopolska organizacja, która zrzesza ochotnicze straże pożarne w Polsce. Związek działa na rzecz podnoszenia kwalifikacji strażaków, wspierania działań ratowniczo-gaśniczych oraz angażowania społeczności lokalnych w pomoc w sytuacjach kryzysowych.
Projekt realizowany jest przy wsparciu European Climate Foundation.