To będzie bez wątpienia największe strażackie wydarzenie w nadchodzącym 2023 roku, które planujemy zrealizować w Kalwarii Zebrzydowskiej woj. małopolskie. To też najważniejsze i najbardziej prestiżowe zawody dla członków młodzieżowych drużyn pożarniczych i ochotniczych straży pożarnych, które wygrały bądź wygrają eliminacje wojewódzkie do niniejszych zawodów.

Kalwaria Zebrzydowska, a dokładnie stadion Miejskiego Klubu Sportowego „Kalwarianka” będzie areną rywalizacji najlepszych polskich drużyn pożarniczych w kategoriach młodzież i dorośli, które będą startowały wg obowiązujących ogólnopolskich regulaminów tj.: Regulaminu Młodzieżowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych oraz Regulaminu Zawodów Sportowo-Pożarniczych OSP. W zawodach udział wezmą najlepsze młodzieżowe drużyny pożarnicze: dziewcząt i chłopców zwycięzcy eliminacji wojewódzkich oraz poprzednich zawodów szczebla krajowego tj. trzy pierwsze miejsca. Natomiast w Krajowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych OSP udział biorą zgodnie z regulaminem kobiece i męskie drużyny ochotniczych straży pożarnych grupa „A” i „C” oraz zwycięzcy poprzednich zawodów szczebla krajowego – trzy pierwsze miejsca. Prawdopodobnie w zawodach młodzieżowych udział wezmą również gościnie drużyny zagraniczne.

W ubiegłym tygodniu tę radosną dla Kalwarii Zebrzydowskiej widomość ogłosiła Teresa Tiszbierek – Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, która wraz z przedstawicielami Związku OSP RP m.in.: dh Grzegorzem Szyszko Dyrektorem Zarządu Wykonawczego, Filipem Kaczyńskim Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wadowicach.

Zawody sportowo-pożarnicze, odbędą się na stadionie „Kalwarianki” w dniach 24-26.08.2023 r.

Głównym organizatorem wydarzenia jest – Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i jego oddziały: wojewódzki w Krakowie, powiatowy w Wadowicach i gminny w Kalwarii Zebrzydowskiej we współpracy z Gminą Kalwaria Zebrzydowska jako gospodarzem tychże zawodów oraz przy wsparciu Państwowej Straży Pożarnej i lokalnych Ochotniczych Straży Pożarnych.

Status gospodarza nie jest przypadkowy, bowiem o jego organizację od lat zabiegał Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, który zabiegał również o generalny remont stadionu „Kalwarianka”, który dobiegł właśnie końca i od teraz Kalwaria Zebrzydowska posiada infrastrukturę sportową, która spełnia wymogi organizacyjne zawodów szczebla krajowego.

Cieszymy się, że to właśnie Kalwaria Zebrzydowska będzie gospodarzem Ogólnopolskich Zawodów Sportowo-Pożarniczych, dla naszego miasta to ogromne wyróżnienie i promocja, ale też wyzwanie organizacyjne, gościć będziemy najlepszych strażaków z całej Polski – mówi Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty i dodaje Mamy zaplecze sportowe o najwyższych standardach, naszym gościom zaprezentujemy wszystko to co mamy najlepsze.