Ukazał się tom 7 Analiz strategicznych Florian 2050. To kontynuacja serii wydawniczej związanej z przyjętą 1 października 2022 r. przez XV Zjazd Krajowy Związku OSP RP  strategią.  Tym razem – jak prezentuje wydanie redaktor naczelny  dr Marian Zalewski – to  z jednej strony zbiór cennych merytorycznie  wypowiedzi na konferencji Bezpieczeństwo w społeczeństwie niepewności a z drugiej interesujący obraz aktywności Związku w ramach III RP pokazany poprzez zdjęcia oraz zeskanowane treści zamieszczane  w tym okresie  w miesięczniku  Strażak. W części trzeciej zaprezentowane są teksty literackie  autorów prac nagrodzonych  w konkursie  Strażacy w akcji. Książka została zaprezentowana po raz pierwszy w trakcie uroczystych obchodów 103. rocznicy zjednoczenia ruchu strażackiego w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, 5 września 2024 r.

Kliknij obrazek aby powiększyć

Analizy strategiczne Florian 2050 tom 7 są dostępne na stronie Związku OSP RP.

Związek, realizując strategię Florian 2050, podejmuje kluczowe zagadnienia związane z ochroną ludności i ratownictwem. Ich realizacja rodzi konkluzję  o ważnej roli wszystkich OSP, każdego strażaka ochotnika i jednoczącego ich Związku OSP RP. Jak podkreśla prezes Waldemar Pawlak Związek OSP RP rozpoczynając prace nad Strategią Florian 2050, przyjął trzy proste założenia. Po pierwsze, ma być ona oparta na komponentach: ochotniczym, samorządowym i państwowym. Łącząc te trzy elementy, tworzymy sprawny system ochrony ludności. Drugi element – wszyscy członkowie OSP i wszyscy strażacy w tym systemie ochrony ludności są zagospodarowani, docenieni i wykorzystani oraz  widziani. Trzeci – ten, który wydawał się  w tamtym momencie (2017 r.) wręcz nieosiągalny –  czas reakcji od chwili wezwania do obecności ratowników to jest 5 minut. Wszystkie są  nie tylko nadal aktualne ale  w świetle nowych technologii i rosnących zagrożeń, wręcz kluczowe dla naszego bezpieczeństwa oraz możliwe do spełnienia.

W tomie 7 zaprezentowano wypowiedzi polityków w tym ministra obrony narodowej, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi, ludzi nauki w tym rektorów Akademii Pożarniczej i Akademii Sztuki Wojennej, Włocławskiego Towarzystwa Naukowego prowadzącego Kujawską Szkołę Wyższą. Realizując i na bieżąco rozwijając Strategię Florian 2050 coraz większy akcent stawiamy na szerokie spektrum zagadnień odnoszących się do naszego bezpieczeństwa. Na naszych oczach przewartościowują się dotychczasowe paradygmaty. To nie tylko prosta prewencja i bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz ratownictwo drogowe. Dzisiaj to także aspekt kosmiczny, informacyjny, terroryzm, cyberprzestępstwa, infrastruktura i odporność podmiotów krytycznych, praktyczne działania na rzecz ochrony naszego dorobku i dziedzictwa kulturowego w przypadku realnego konfliktu zbrojnego. Szereg pytań związanych jest z koniecznymi zmianami legislacyjnymi  nad którymi pracują eksperci i praktycy na czele z podsekretarzem stanu w ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji gen. brygadierem Wiesławem B. Leśniakiewiczem.

Prof. Władysław Tabasz zauważa, że w niestabilnym świecie można zaobserwować coraz większą determinację człowieka w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Dlatego też odpowiednia edukacja człowieka może znacznie pomóc w przeciwdziałaniu zagrożeniom. Związek OSP RP zaprasza więc świat nauki do współpracy na różnych polach. Kolejne tomy Analiz strategicznych Florian 2050 są tego dowodem. Potrzebna jest szeroka wymiana doświadczeń i wiedzy. To zadanie nie tylko instytucji i licznych organizacji ale i wszystkich obywateli, których głos należy szanować zwłaszcza, że jakże często ich kreatywność, innowacyjność, inteligencja, doświadczenie mogą być bardzo pomocne dla dobra nas wszystkich. Celem naukowego otoczenia Związku i strażaków w OSP jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo człowieka w kontekście istniejących zagrożeń i wyzwań, w tym minimalizacja skutków zagrożeń oraz wskazywanie na co dzień możliwości przeciwdziałania tym zdarzeniom przy wykorzystaniu instrumentarium edukacji dla bezpieczeństwa.

Na konferencji szczególną uwagę  zwrócono na aspekt informacyjno-edukacyjny zwłaszcza przez pryzmat roli mediów publicznych. W czasach chaosu informacyjnego związanego  z szeroką dostępnością internetu, mediów społecznościowych nieodzowne są silne programowo media publiczne, szczególnie programy  telewizji publicznej. Prof. Stanisław Jędrzejewski zastanawiał się nad rolą jaką  odgrywają media publiczne w społeczeństwie, w czasie społecznej niepewności. Powiedział m.in., że ,,media publiczne muszą zapewnić rzetelną i obiektywną informację, powinny zwiększać poziom kapitału społecznego. To w dużej mierze od mediów publicznych zależy czy społeczeństwo polskie będzie funkcjonować jako społeczeństwo demokratyczne, liberalne, tolerancyjne, spójne, o niskim stopniu polaryzacji i równocześnie wysokim poziomie kapitału społecznego”.

Tylko poprzez zrozumienie przeszłych doświadczeń możemy skutecznie przygotować się na przyszłe wyzwania. Akcentowali to mł. bryg dr inż Artur  Luzar dyrektor CMP w Mysłowicach oraz mgr Hubert Koler, naczelnik Oddziału Zamiejscowego Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Do uczestników konferencji swoje przesłanie skierował  prof. Tadeusz Olejnik nestor strażackich historyków. Jestem przekonany  napisał, że dzisiejsza konferencja będzie ważnym ogniwem w dziele umacniania obronności naszego kraju, budowy narodowej wspólnoty wobec wyzwań współczesnego świata.

W konferencji aktywnie uczestniczył  Adam Nowak – podsekretarz stanu w ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego głos potwierdził, że podejmowana problematyka to nie tylko obszar resortu obrony narodowej i spraw wewnętrznych. To istotne zagadnienie wielu resortów w tym rolnictwa oraz kultury i dziedzictwa narodowego w domenie którego jest problematyka mediów publicznych. Generałowie Ryszard Psujek (Przechodźmy szybciej do czynów), Ryszard Dąbrowa (Czas na realizację strategii) oraz nestor ruchu strażackiego płk poż. w st. spoczynku Stanisław Mikulak (Refleksje) wyrazili przekonanie, że Strategia Związku będzie zarówno szeroko znana jak i realizowana. Istotnym przykładem realizacji strategii jest Program Pierwszy Ratownik. Pisze o tym lider projektu Marcin Fleischer.

Część druga Analiz to zaprezentowany sygnalnie obraz ruchu strażackiego w okresie ostatnich ponad 30 lat. Od VIII Zjazdu – ostatniego Zjazdu w ramach PRL po zdarzenia z 2024 r. To obraz bez komentarza.  Niejako zatrzymane w kadrze. Wielu czytelników Analiz dostrzeże tam swoją aktywność. Piękny świat aktywności strażackich liderów. Naturalnie można tylko ubolewać, że ten pejzaż z konieczności nie obejmuje wszystkich działań Związku. Autor ma nadzieję na powstanie w najbliższych latach wielu nowych wydawnictw pokazujących szeroko aktywność naszego Związku.

Dzięki Stowarzyszeniu Dziennikarzy im W. Reymonta oraz współorganizatorów ( Związek OSP RP i Urząd Marszałkowski woj. mazowieckiego) ogłaszany jest rokrocznie konkurs Strażacy w akcji. W tym tomie zamieszczone są  prace trzech laureatów konkursu I edycji.

Analizy strategiczne Florian 2050 tom VII są dostępne na stronie Związku OSP RP.

Zapraszamy do  lektury

(M)