„Będzie zabawa, będzie się działo!” – relacja z 26. Ogólnopolskiego Festiwalu Orkiestr OSP w Wiśle

Wisła po raz kolejny rozbrzmiała potęgą instrumentów dętych i niepowtarzalną atmosferą muzycznej wspólnoty. 26. Ogólnopolski Festiwal Orkiestr OSP, zorganizowany przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP we współpracy z Miastem Wisła i Wiślańskim Centrum Kultury, odbył się w dniach 28–29 czerwca 2025 roku i zgromadził 14 znakomitych orkiestr z całego kraju. Uroczyste otwarcie festiwalu miało miejsce na Placu B. Hoffa. Występ inaugurujący z żywiołową interpretacją utworu „Bałkańska w żyłach płynie krew” porwał publiczność do wspólnej zabawy. Jak głosi refren – „będzie głośno, będzie radośnie, znów przetańczymy razem całą noc” – i faktycznie, tak właśnie było. W festiwalu uczestniczyły orkiestry, które zwyciężyły w eliminacjach w 2024 roku. Każda z nich przywiozła nie tylko instrumenty, ale i lokalną dumę, pasję oraz ogromną energię.

Jak podkreślił przewodniczący jury druh Marian Chmielewski: Poziom muzyczny był najwyższy z dotychczasowych edycji, a różnorodność repertuarowa i precyzja wykonania zasługują na szczególne uznanie.

Nie zabrakło emocji w konkursowych prezentacjach – zarówno podczas koncertów, jak i parad marszowych z udziałem grup tanecznych. Koncerty odbywały się w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny, gdzie liczyła się jakość brzmienia, dobór repertuaru, poziom trudności utworów i umiejętności interpretacyjne. Prezentacje gry w marszu zaprezentowano na deptaku w centrum Wisły.

Pokazy parady marszowej oceniano w trzech kategoriach, zgodnie z przyjętym podziałem:

A – musztra paradna w wykonaniu samej orkiestry; tu liczyła się precyzja marszu, synchronizacja i czystość wykonania muzycznego w ruchu;
B – parada orkiestry z udziałem grupy dziewczęcej (np. mażoretek), gdzie oceniano zgranie muzyków z choreografią, współpracę i ogólny efekt wizualny;
C – pokaz grupy dziewczęcej przy akompaniamencie orkiestry, czyli prezentacja taneczna lub choreograficzna z muzyką graną na żywo – tu ważne było tempo, ekspresja i współbrzmienie muzyki z ruchem.

Były one niezwykle efektowne i widowiskowe. Występujące zespoły zaprezentowały nie tylko wysoki poziom muzyczny, ale również świetne przygotowanie wizualne i choreograficzne. Wszystkie występy łączyła niezwykła dbałość o szczegóły, efektowność i wysoki poziom artystyczny, co sprawiło, że marsze były nie tylko konkursem, ale i prawdziwym widowiskiem.

Jury przyznało następujące nagrody:

W konkursie koncertowym i przemarszu:
I miejsce – Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin
II miejsce – Orkiestra Dęta OSP Okulice
III miejsce – Orkiestra Dęta OSP Żurowa

W konkursie parady marszowej:
I miejsce – Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Mażoretki Aplauz z Krasocina
II miejsce – Orkiestra Dęta i Mażoretki Presto OSP Mykanów
III miejsce – Orkiestra OSP Okulice

Wszystkie wyróżnione orkiestry otrzymały nagrody pieniężne, dyplomy Prezesa ZG ZOSP RP oraz pamiątkowe statuetki Burmistrza Miasta Wisła. Ogromne brawa należą się także mażoretkom, które uświetniły przemarsze – m.in. zespołom Queen Step z Polanki Wielkiej, Gama z Płośnicy oraz Finezja z Tryńczy.

Zwieńczeniem festiwalu była uroczysta ceremonia zakończenia z udziałem Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP druha Waldemara Pawlaka, Burmistrza Wisły Tomasza Bujoka, przedstawicieli samorządu i Wiślańskiego Centrum Kultury. Podkreślano rolę orkiestr OSP w krzewieniu kultury muzycznej, budowaniu wspólnoty i lokalnej tożsamości.

Festiwal w Wiśle po raz kolejny udowodnił, że strażacka pasja do muzyki potrafi porwać tłumy – a jak głosił finałowy akord wydarzenia: „Znów przetańczyliśmy razem całą noc!”


Galeria zdjęć autorstwa Rafała Solińskiego

Uczestniczące orkiestry:

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Krasocin – woj. świętokrzyskie
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Lidzbark – woj. warmińsko-mazurskie
Orkiestra Dęta OSP Maków – woj. łódzkie
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Mykanów – woj. śląskie
Orkiestra Dęta OSP Oleszno – woj. świętokrzyskie
Orkiestra Dęta OSP Okulice – woj. małopolskie
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Pisarzowice – woj. śląskie
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Płośnica – woj. warmińsko-mazurskie
Orkiestra Dęta OSP Polanka Wielka – woj. małopolskie
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Śmiłowice – woj. kujawsko-pomorskie
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Tryńcza – woj. podkarpackie
Orkiestra Dęta OSP Wilamowice – woj. śląskie
Orkiestra Dęta OSP Żurowa – woj. małopolskie
Orkiestra OSP Lubartów – woj. lubelskie

W barwnych przemarszach i paradach towarzyszyły im zespoły grup tanecznych: Mażoretki Queen Step – Polanka Wielka, Mażoretki –  Lidzbark, Gama – Płośnica, Vivat – Oleszno, Finezja – Tryńcza, Presto – Mykanów, Aplauz – Krasocin
Jury oceniające występy koncertowe, przemarsze, prezentacje parad marszowych oraz choreografię grup tanecznych: Przewodniczący: druh Marian Chmielewski, Jurorzy:Paweł Lewandowski, Franciszek Bieganowski, Katarzyna Czyżak

Organizatorzy: Biuro Zarządu Głównego ZOSP RP
Partnerzy: Miasto Wisła, Wiślańskie Centrum Kultury

Festiwal objęli patronatem honorowym: Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Burmistrz Miasta Wisły Tomasz Bujok