6 grudnia 2024 r. w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król spotkał się z kierownictwem warmińsko-mazurskich strażaków ochotników aby uhonorować nestorów pożarnictwa płk. pożarnictwa w st. spocz. Stanisława Mikulaka i dr. Władysława Marię Świeczkowskiego. To współcześni strażaccy bohaterowie. Zapisali się złotymi zgłoskami w historii pożarnictwa nie tylko na Warmii i Mazurach ale w skali całego kraju. Wnieśli duży wkład w budowę systemu ratowniczego, ochronę ludności oraz kultywowanie i dokumentowanie strażackiej tradycji i pamięci. Wojewoda podkreślił: – Druhowie Mikulak i Świeczkowski to symbole odwagi, poświęcenia i pasji. Ich niezłomna służba to latarnia wskazująca kierunek dla kolejnych pokoleń strażaków. Dzięki Wam możemy czuć się bezpiecznie, a tradycje Ochotniczych Straży Pożarnych wciąż rozkwitają.
Drogę życiową przedstawił dr Marian Zalewski, wiceprzewodniczący Komisji ds. Działalności naukowej, kulturalno-społecznej i, dokumentacyjnej i historycznej przy ZG ZOSP RP.
Stanisław Mikulak od 70 lat związany jest z pożarnictwem. Swą strażacką misję zaczął w Starych Kiejkutach u boku ojca – prezesa tamtejszej OSP. W 1956 r. ukończył Oficerskie Technikum Pożarnicze we Wrocławiu, uzyskując stopień oficerski aspiranta pożarnictwa i rozpoczął zawodową służbę pożarniczą na stanowisku zastępcy komendanta powiatowego straży pożarnych w Szczytnie. W latach 1958-1978 pełnił funkcję zastępcy komendanta miejskiego straży pożarnej w Olsztynie i kierownika Służby Operacyjnej w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Olsztynie. W latach 1978-1985 był komendantem wojewódzkim straży pożarnych w Bydgoszczy, a następnie – do roku 1991 – komendantem wojewódzkim w Olsztynie. Jako dowódca i organizator brał udział w setkach akcji gaśniczych i ratunkowych, dowodząc największymi operacjami w regionie. Po zakończeniu czynnej służby oddał się pracy społecznej w Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, przyczyniając się do budowania wspólnoty strażackiej na Warmii i Mazurach. Wieloletni członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Woj. Warmińsko-Mazurskiego i władz Związku OSP RP. Członek OSP w Nowych Kiejkutach. Zaangażowany w społecznej działalności w Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP oraz w Stowarzyszeniu Polskich Dzieci Wojny. Odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi i strażackimi. Jest honorowym członkiem ZG ZOSP RP. Autor licznych artykułów w tym na łamach miesięcznika Strażak oraz Analiz strategicznych Florian 2050. Jego wspomnienia; Moja strażacka służba – wspomnienia z lat 1945-2020 ukazały się w tomie 5 Analiz strategicznych.
Władysław Maria Świeczkowski to strażnik pamięci i badacz historii OSP. Dzięki jego pracy dokumentującej strażackie tradycje młodsze pokolenia mogą czerpać inspirację z przeszłości i rozwijać pożarnictwo w duchu wartości, które od pokoleń budują tę społeczność. Jest autorem dysertacji Ochotnicze Straże Pożarne w l. 1944-1959. Działacz Związku OSP w Olsztynie od 1968 r., w tym między innymi wieloletni przewodniczący Komisji Historycznej Oddziału Wojewódzkiego. Kurator pierwszej w Polsce strażackiej ekspozycji muzealnej w Lidzbarku Welskim, obejmującej w pierwotnym kształcie dzieje pożarnictwa od jego narodzin w połowie XIX w. Z jego inicjatywy ZOW ZOSP RP w Olsztynie podjął uchwałę o utworzeniu Centrum Informacji Archiwalnej, które pod jego kierunkiem udziela niezbędnej merytorycznej pomocy wszystkim zajmującym się tematyką dotyczącą OSP. Pod jego redakcją ukazało się szereg publikacji poświęconych ruchowi strażackiemu w tym monografia Ochotnicza służba strażacka w powiecie olsztyńskim (1945-2015) historia, tradycja, organizacja wydana w Olsztynie w 2017 r. Jest aktualnie przewodniczącym Komisji Historycznej ZOW ZOSP RP woj. warmińsko-mazurskiego, członkiem Komisji ds. działalności naukowej, kulturalno-społecznej, dokumentacyjnej i historycznej przy ZG ZOSP RP, autorem biogramów do Słownika biograficznego polskich strażaków oraz licznych artykułów drukowanych między innymi na łamach miesięcznika Strażak oraz w periodyku Analizy strategiczne Florian 2050. Uczestnik licznych konferencji naukowych jak 4 maja 2023 r w ogólnopolskiej konferencji naukowej Strażacy a niepodległość 1863-2023 z wystąpieniem Myślą i czynem ku i dla niepodległości na przykładzie powiatu lubawskiego 1863-1939.
Listy z podziękowaniem za strażacką służbę przekazał prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak oraz zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. dr inż. Grzegorz Szyszko. W trakcie spotkania głos zabrał Stanisław Mikulak. Podkreślił wielką satysfakcję i dumę z ratowania ludzi i mienia. Ocenił przemiany w pożarnictwie w ostatnich latach wskazując na nowe obszary aktywności strażackiej. Rośnie rola działalności humanitarnej. Strażacy w każdej sytuacji pomagają. Nikt nie czeka na ich pomoc w kolejce. Oni zawsze z najwyższym poświęceniem służą ludziom i ojczyźnie. Wielka w tym rola Związku OSP RP. Związek w trudnych latach przygotował strategię na lata – Florian 2050. Ważną rolę odgrywają strażaccy historycy, kronikarze. O przygotowywanej najnowszej publikacji dr. Władysława Świeczkowskiego poinformował zebranych druh Grzegorz Matczyński. Praca ukaże się w pierwszej połowie 2025 r. W trakcie dyskusji rozmawiano o rozwoju izb tradycji i strażackich muzeach w tym o propozycji zorganizowania muzeum pożarnictwa w Olsztynie.
Uroczystość zakończyła się wyrażeniem wdzięczności strażackim nestorom za wiele lat ich szlachetnej służby. Ich postawa to wzór inspirujacy zwłąszcza młodych w działalnosci na rzecz dobra wspólnego. Jak powiedział senator Gustaw Brzezin wartości takie jak odwaga, oddanie i pasja, które reprezentują Druhowie Mikulak i Świeczkowski, wciąż kształtują współczesne pożarnictwo nie tylko na Warmii i Mazurach.
MAZ
Zdjęcia: Szymon Tarasewicz