350 dzieci w wieku od 4 do 10 lat najmłodszych strażaków członków Dziecięcych Drużyn Pożarniczych z 3 krajów: Polski, Ukrainy i Czech będzie rywalizowało w Wieruszowie podczas IV Międzynarodowej Olimpiady Dziecięcych Drużyn Pożarniczych.

Link do transmisji: https://www.facebook.com/olimpiadawieruszow/videos/1367588463926454?locale=pl_PL

Każda z 35 zakwalifikowanych drużyn już w najbliższą sobotę – 2 czerwca na stadionie Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki w Wieruszowie wykona zgodnie z regulaminem 4 konkurencje: musztra, sztafeta, bojówka i historyczna sikawka pożarnicza. Dzień wcześniej Wieruszów będzie areną I Zlotu Dziecięcych Pojazdów Pożarniczych, to będzie prawdziwa uczta dla miłośników czerwonych pojazdów pożarniczych. W tym roku na Olimpiadzie będą również gościć obserwatorzy Międzynarodowej Komisji Młodzieży CTIF.

Pierwszego dnia w sobotę impreza będzie miała charakter piknikowy, aby zintegrować uczestników i dać im okazję do zabawy ale również do szlifowania strażackiej profesji. Będą temu sprzyjały atrakcje przygotowane dla wszystkich uczestników Olimpiady i gości. Będzie okazja do udziału m.in. w pokazie alchemika, konkurencjach sprawnościowych – Firefighter Combat Challenge, zawodach dla dzieci, wspinaczce po ściankach czy walkach na bezpieczne miecze. Będzie to również okazja do rejsów po Prośnie strażackimi łódkami i zapoznania się ze specjalistycznym sprzętem strażackim.

Drugi dzień do Wielka Olimpiada Małych Strażaków, która rozpocznie się od przemarszu strażaków, gości, orkiestry oraz ekipy sędziowskiej ulicami Wieruszowa oraz zapalenia ognia olimpijskiego! Podniosły charakter wydarzenia będzie łączył się z dniem przepełnionym dobrą zabawą i konkurencjami, które choć trzeba traktować na poważnie, mają być dla najmłodszych okazją do sprawdzenia swoich możliwości i doskonaleniem strażackiego fachu. Nad prawidłowością przebiegu olimpijskich konkurencji czuwać będą sędziowie z Krajowego Kolegium Sędziów Zawodów Strażackich.

W niedzielę będzie można spędzić wolny czas łącząc naukę z zabawą, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa i ochronnie środowiska. Zostały bowiem przygotowane ekologiczne propozycje od nadleśnictwa, rower mielący butelki plastikowe, motoambulans, nauka pierwszej pomocy z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, poduszkowiec, trenażer VR dla dorosłych strażaków, 100 letni wóz strażacki czy piana party dla odważnych i szalonych – to tylko kilka atrakcji. Podczas obu dni nie zabraknie dmuchańców i figloraju w autobusie, zadań sprawnościowych z użyciem skrzynek, dużej ilości wozów strażackich oraz wystawców sprzętu i umundurowania strażackiego.

Podczas wydarzenia organizowanego przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Ochotniczą Straż Pożarną w Wieruszowie, gminą Wieruszów i starostwo powiatowe w Wieruszowie najmłodsi strażacy promować będą jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia życia, jak im zapobiegać oraz udowodnią, że pomagać można już w wieku 4 lat.

IV Międzynarodowa Olimpiada Dziecięcych Drużyn Pożarniczych odbędzie się pod honorowym patronatem:

Pani Moniki Horny-Cieślak -Rzecznik Praw Dziecka

Waldemara Pawlaka – Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP

Rafała Przybył – Burmistrz Wieruszowa

Zapraszamy do Wieruszowa lub śledzenia naszej transmisji na żywo!

Teresa Tiszbierek

Komisja dzieci, młodzieży i sportu Zarządu Głównego Związku OSP RP