Zakończyła się Gala Finałowa Konkursu FLORIANY, w której uczestniczyło 36 OSP nominowanych do nagrody głównej za najlepsze prospołeczne inicjatywy zrealizowane na rzecz lokalnych społeczności.

W organizacji wydarzenia Partnerem Związku OSP RP był Samorząd Województwa Mazowieckiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności i ugościł uczestników Gali w Europejskim Centrum Matecznik Mazowsza w Otrębusach pod Warszawą. Naszymi Partnerami były także Firmy: AED Max i Trauma Kit, Brandbull International Oddział w Polsce, Glaspo, Stihl, Awares, WUS Brzeziny, UDS Medical, Karo i Bezalin.

Strażaków ochotników przywitał 45-minutowy występ Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” ze wspaniałym baletem. To była uczta dla uszu i oczu. Po koncercie „Mazowsza” rozpoczęła się właściwa część Gali, czyli ogłoszenie zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Na pierwszy ogień poszła najbardziej lubiana przez strażaków „Aktywizacja seniorów, współpraca pokoleń i integracja społeczna”. Na scenie pojawili się reprezentanci 9 OSP nominowanych do nagrody głównej. Zgłoszone inicjatywy były tak wartościowe, że Kapituła Konkursowa przyznała w tej kategorii aż 4 statuetki. Nagrodami były strażackie hełmy Vulcan Neo ufundowane przez firmę Branbull International Oddział w Polsce oraz upominki od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i nagrody od WUS Brzeziny. Pozostali nominowani otrzymali piękne medale, upominki i bony pieniężne od Związku OSP RP.

Kolejna prezentowana na ogromnym ekranie LED kategoria to „Edukacja”. Nominowano w niej 8 OSP, trzem przyznano statuetki Floriana. Zwycięzcy i nominowani otrzymali takie same nagrody jak laureaci w poprzedniej kategorii, a OSP w Nowym Dworze Mazowieckim dodatkowo nagrodę od marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. W „Infrastrukturze przestrzeni publicznej” nagrodzono statuetkami i hełmami 2 OSP z 6 nominowanych inicjatyw. Po tej kategorii nastąpiła przerwa muzyczna, czyli koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mykanowa, której towarzyszyły mażoretki z grupy „Presto”.

Po obejrzeniu występu orkiestry nadszedł czas na kolejną kategorię, czyli „Sport, rekreacja i turystyka”. Nominacje uzyskało 6 OSP, dwóm wręczono statuetki. Kolejna ulubiona przez strażaków kategoria to „Kultura i tradycja”, w której przyznano 7 nominacji, 2 OSP za swoje projekty otrzymały statuetki, a OSP w Łukówcu została dodatkowo nagrodzona przez mazowieckiego marszałka Adama Struzika. Po wręczeniu nagród i medali dla zgromadzonych na widowni strażaków oraz znamienitych gości zaśpiewał współprowadzący Galę, obok dziennikarki telewizyjnej Miłki Skalskiej, piosenkarz i gitarzysta Paweł Biba Binkiewicz.

Na koniec Gali była niespodzianka – nagrody specjalne dla OSP, których działania nie mieściły się w żadnej kategorii, za to były bardzo oryginalne i wartościowe. Dlatego Kapituła Konkursowa postanowiła je nagrodzić statuetkami Floriana. To OSP w Kazimierzu i Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce.

Gala zakończyła się wspólnym zdjęciem na scenie i poczęstunkiem. Gratulujemy wszystkim nominowanym, to ogromne wyróżnienie oznaczające, że OSP zrobiły coś wyjątkowego i znaczącego dla swoich lokalnych społeczności, a także zdobywcom statuetek Floriana za najlepsze prospołeczne inicjatywy. W kwietniowym numerze „Strażaka” znajdzie się obszerna relacja z Gali Finałowej oraz opisy wszystkich nominowanych i zwycięskich inicjatyw.

Zwycięzcy Konkursu FLORIANY 2023/24

Aktywizacja seniorów, współpraca pokoleń i integracja społeczna – OSP w Głogoczowie (woj. małopolskie), OSP w Iwaniskach (woj. świętokrzyskie), OSP w Kórnicy (woj. opolskie), OSP w Przyjmie (woj. wielkopolskie)

Edukacja – OSP w Dobczycach (woj. małopolskie), OSP w Nowym Dworze Mazowieckim (woj. mazowieckie), OSP w Zarzeczu (woj. małopolskie)

Infrastruktura przestrzeni publicznej – OSP w Niemstowie (woj. podkarpackie), OSP w Rychnowach (woj. pomorskie)

Sport, rekreacja i turystyka – OSP w Lachowicach (woj. małopolskie), OSP w Polskiej Cerekwi (woj. opolskie)

Kultura i tradycja – OSP w Łukówcu (woj. mazowieckie), OSP w Wysokiej (woj. małopolskie)

Nagroda specjalna – OSP GRS Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce, OSP w Kazimierzu (woj. łódzkie)