Z okazji 102 rocznicy powstania Związku OSP RP ukazała się okolicznościowa publikacja:  102. rocznica zjednoczenia ruchu strażackiego.Uroczyste obchody 102 rocznicy powstania Związku   zostały zorganizowane  pod patronatem prezesa ZG ZOSP RP Waldemara Pawlaka i marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.  Książka w części pierwszej przedstawia  szereg wypowiedzi wygłoszonych  podczas uroczystego spotkania, które odbyło się 7 września 2023 r. w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. W drugiej części publikacji historię ruchu strażackiego, od początków w XIX wieku do chwili obecnej, przedstawiono w postaci bogatego materiału fotograficznego. Zaprezentowano tutaj między innymi aktywność i rozwój po 1989 roku od działań ratowniczych po działalność kulturalną, sportową i kronikarsko-dokumentacyjną.

Dzisiaj szczególnie ważna jest dla ruchu strażackiego obecność Polski w NATO i Unii Europejskiej. Podkreślił to w swojej wypowiedzi prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak mówiąc: Obchodzimy 102 rocznicę połączenia ruchu strażackiego po okresie zaborów. Dzisiaj w 2023 roku możemy śmiało powiedzieć, że bezpieczeństwo Polski, bezpieczną przyszłość Polaków gwarantuje NATO, Unia Europejska i Ochotnicze Straże Pożarne. Sojusz z NATO w zakresie militarnym, w wymiarze  gospodarczym – Unia Europejska.  Natomiast w zakresie bezpieczeństwa powszechnego Ochotnicze Straże Pożarne. Uczestnicy uroczystości rocznicowych podkreślali, że  po 1989 roku wywalczyliśmy sobie jako Polacy godne miejsce w rodzinie wolnych i demokratycznych krajów świata. Mamy szansę realizować marzenia pokoleń żyjąc w pokoju, razem z innymi krajami zrzeszonymi w NATO i Unii Europejskiej. Obchodząc co roku rocznicę powstania naszego Związku przypominamy piękną  historię i bohaterskich strażaków.

Publikacja powstała we współpracy ZG ZOSP RP i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego kierowanego przed dr. Janusza Gmitruka.  Pomysł i opracowanie redakcyjne oraz dobór  fotografii: dr Marian Zalewski.