Na początku XX w. mieszkańcy Przytkowic powołali do życia Ochotniczą Straż Pożarną, która miała zapewnić bezpieczeństwo im i ich gospodarstwom. Ze względu na rozpiętość wsi w dniu 14 lutego 1910 r. założono dwie Ochotnicze Straże Pożarne w Przytkowicach: Na Górze i Na Dole. Z woli zarządu obu straży w roku 1931 udało się połączyć OSP Przytkowice Górne i OSP Przytkowice Dolne pod  wspólną nazwą Ochotnicza Straż Pożarna Przytkowice.  Jednostka prężnie się rozwija, ciągle inwestując w szkolenia oraz nowoczesny sprzęt, obecnie jednostka liczy 102 członków. Przy OSP Przytkowice działa Orkiestra Dęta OSP, która swoją muzyką uświetnia wiele uroczystości lokalnych. Oprócz Drużyny Seniorskiej, prężnie rozwija się Kobieca Drużyna Pożarnicza, a także dwie drużyny MDP, które osiągają sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. 

Druhny i druhowie OSP Przytkowice od lat rywalizują w zawodach-sportowo pożarniczych, osiągając liczne sukcesy. W 2011 roku Męska Drużyna Pożarnicza, zajęła I miejsce na zawodach Wojewódzkich w Tarnowie, co dało awans do zawodów Ogólnopolskich w Koninie, gdzie OSP Przytkowice reprezentowało Województwo Małopolskie. Rok 2012 to rok kolejnych sukcesów w zawodach sportowo-pożarniczych tj. Wojewódzkich Zawodach według regulaminu CTIF  Czarny Dunajec, gdzie drużyna męska zajęła II miejsce w swojej kategorii, występując po raz pierwszy na tego typu zawodach. W 2014 roku drużyna seniorów zdobyła I miejsce na Zawodach Wojewódzkich w Wadowicach, co dało awans do Zawodów Krajowych, które odbyły się w 2015 roku w Polanicy Zdrój. W 2016 roku drużyna zdobyła II miejsce na Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych według regulaminu CTIF w Gorlicach. 

Więcej szczegółów z działalności naszej jednostki można odnaleźć w naszych kronikach oraz na Facebook’u OSP Przytkowice.

Skład drużyny: Dominik Balcer, Michał Rudecki, Jakub Rudecki, Jacek Rudecki, Karol Paluch, Krzysztof Paluch, Michał Rudecki, Kacper Studnicki, Jakub Skrzyński. 

Trenerzy: Robert Rudecki, Wiesław Rudecki.