Ochotnicza Straż Pożarna w Nieżywięciu, jednostka z gminy Bobrowo, powiat brodnicki (województwo kujawsko-pomorskie) posiada bogatą 103 letnią historię. OSP w Nieżywięciu, w swoich szeregach posiada 65 członków w skład, których wchodzą Dziecięca Drużyna Pożarnicza, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, Kobieca Drużyna Pożarnicza oraz Męska Drużyna Pożarnicza, które startują w zawodach sportowo-pożarniczych osiągając wysokie miejsca na szczeblu gminnym, powiatowym jak i wojewódzkim. 

W 1989 roku jednostka uczestniczyła w Krajowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych. Po wielu latach udało się powtórzyć sukces i OSP w Nieżywięciu zdobyła I miejsce na zawodach wojewódzkich awansując tym samym na zawody o szczeblu krajowym.

Jednostka od 1995 roku jest włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, posiadając na swoim wyposażeniu: GCBA Man, SLKw Volkswagen oraz łódź ratowniczą dzięki, którym biorą czynny udział w ćwiczeniach oraz działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie gminy, powiatu oraz województwa. Jednostka należy również do Kompanii Wojewódzkiego Obwodu Operacyjnego „Chełmniak”. 

W skład drużyny reprezentującej OSP NIEŻYWIĘĆ na Zawodach Krajowych wchodzą: Michał Hanuszewski, Michał Zdunek, Miłosz Staroński, Mateusz Zdunek, Jakub Gabriel, Oskar Jankowski, Krzysztof Czerwiński, Bartosz Mrozowski, Jakub Czerwiński oraz trener Marek Inatlewski.