Nasza jednostka OSP Zalesie Śląskie leży w pięknym zakątku Opolszczyzny u boku Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny, posiada w swych szeregach 131 członków. Członków czynnych – 46, członków wspierających – 39, członka honorowego oraz członków MDP i DDP – 45. Prezesem naszej jednostki jest druh Ryszard Golly, Naczelnikiem druh Krzysztof Strużyna, Opiekunem MDP jest druh Adrian Alscher. W roku 2009 jednostka została włączona do KSRG. Posiada na wyposażeniu 4 samochody ratowniczo – gaśnicze. 

Największe osiągnięcia MDP :

– 2012 – MDP dziewczyn zdobyła tytuł mistrza Województwa Opolskiego.

– 2016 – nasza drużyna MDP wygrała konkurs “Najlepsi z Najlepszych ” za działalność w roku 2015.

– 20 maja 2021 – MDP chłopców wygrała zawody wojewódzkie, zdobywając tytuł Mistrza Opolszczyzny. Zapewniając sobie możliwość startu na zawodach Krajowych. 27-28 sierpnia odbyły się zawody Krajowe w Koninie gdzie drużyna zdobyła V-ce mistrza Polski.

– 17 -24 lipca 2022 –  odbyła się Olimpiada Pożarnicza CTIF w Cejle na Słowenii. Nasi Mistrzowie uplasowali się na 11 miejscu, zdobywając srebrny medal Olimpijski CTIF.

Z dumą kontynuujemy naszą działalność Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z nadzieją na dalsze sukcesy.