Jednostka OSP Kalinowa powstała w 1920 r. Oprócz działalności statutowej jednostka bierze aktywny udział w szkoleniach, akcjach ratowniczo-gaśniczych, zbiórkach, ćwiczeniach, turniejach piłki nożnej i zawodach sportowo-pożarniczych. Uczestniczy również we wszelkiego rodzaju uroczystościach państwowych i kościelnych. Szczególną i niepowtarzalną okazją za 100. lat pracy i zaangażowania druhów w bezpieczeństwo mieszkańców było ufundowanie przez lokalną społeczność w 2020 r. sztandaru oraz  uhonorowanie OSP Kalinowa Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Obecnie jednostka liczy 55 druhen i druhów.  Posiada  lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Ford Transit typu kontener oraz podstawowy sprzęt do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Miejscem częstych spotkań jest wyremontowana remiza. Druhny i Druhowie z OSP w Kalinowej są częścią wiekowej historii jednostki, która przez ponad 100. lat swojej służby nie tylko przyczyniła się do uratowania wielu ludzkich istnień i mienia, ale także miała i ma czynny udział w życiu kulturalnym regionu. 

Jednostka posiada dwie drużyny w tym męską i żeńską, które odnoszą liczne sukcesy. KDP OSP Kalinowa to brązowy medalista zawodów wojewódzkich z 2014 roku oraz złoty medalista z 2018 i 2023 roku. Sportowe marzenia druhen spełniły się w 2019 roku, kiedy to w Polanicy Zdroju zostały Mistrzyniami Polski KDP OSP. Zdobyty tytuł jest dla naszej jednostki ogromnym sukcesem i wyróżnieniem, ale także motywacją do dalszej ciężkiej pracy.

Męska drużyna pożarnicza nieprzerwalnie od kilkunastu lat jest zwycięzcą gminnych zawodów sportowo-pożarniczych, a od 2009 roku ciągle plasuje się na podium zawodów powiatowych. Męska drużyna OSP Kalinowa jest zwycięzcą zawodów wojewódzkich z 2023 roku, jednakże na szczeblu krajowym jest to debiut.