Strażacy z Dobrzycy dumni są z historii swojej jednostki, która sięga 75 lat. Od 1995 roku należymy do struktur KSRG. OSP Dobrzyca liczy 35 strażaków, 26 ochotników czynnie bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Możemy się pochwalić tym, że przy OSP działa jedna z najliczniejszych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w powiecie licząca 29 dzieci i młodzieży. W  roku 2022 wyjeżdżaliśmy 165 razy do pożarów, miejscowych zagrożeń oraz usuwania skutków anomalii pogodowych. Średni czas wyjazdu pierwszego zastępu od momentu alarmowania to 3 min.

Podtrzymując tradycję jednostki bierzemy udział w zawodach sportowo-pożarniczych w których od wielu lat zajmujemy miejsca na najwyższym szczeblu. Obecnie naszą jednostkę reprezentują mężczyźni i kobiety. Obie drużyny posiadają tytuł mistrza powiatu zdobyty w 2023 r. oraz kobiety wicemistrza województwa, a mężczyźni mistrza w zawodach wojewódzkich woj. zachodniopomorskiego.

Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrzycy kładzie bardzo duży nacisk na przestrzeganie bezpieczeństwa i uświadamianie ludności o niebezpieczeństwach wynikających z rozwoju cywilizacyjnego człowieka. Prowadzimy pokazy ratownictwa medycznego i zasad resuscytacji przy różnego typu imprezach. Cieszymy się z dotychczasowych osiągnięć, jednak nie spoczywamy na laurach i dalej  dążymy do rozwoju jednostki pod kątem pożarniczym, edukacyjnym i sportowym.