MDP powołuje się w celu szerszego zainteresowania młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowania jej do bezinteresownej służby w szeregach OSP. W naszej jednostce pierwsza MDP powstała już w roku 1985 i od tamtego czasu co parę lat pojawiają się najmłodsi (chłopcy jak i dziewczęta) którzy po latach szkoleń jak również zabawy chcą zostać pełnoprawnymi członkami OSP Spytkowice.

Prawdziwy przełom to rok 2011. Gdzie pod bacznym okiem naszego druha Szymona Rapacz nowo powstała MDP (działająca według regulaminu CTIF). Po wielu trudach i treningach w ogólnopolskich zawodach sportowo-pożarniczych zajęła 7 miejsce (2012 rok). Przez pozostałe lata MDP osiągała sukcesy na zawodach gminnych i powiatowych. W 2021 nasza drużyna uzyskała prawo do reprezentowania powiatu nowotarskiego na zawodach wojewódzkich, gdzie wystartowaliśmy 18 czerwca 2023 r., w Suchej Beskidzkiej zdobywając wysokie 2 miejsce (dziewczęta), dzięki czemu będziemy reprezentować województwo małopolskie na zawodach ogólnopolskich (krajowych) – 23/24 sierpnia 2023r.

Obecnie opiekunami MDP jest dh Szymon Rapacz i dh Mateusz Wierzba.