Ochotnicza Straż Pożarna w Brudzowie (Gmina Morawica, Powiat Kielecki, Woj. Świętokrzyskie) powstała z inicjatywy Edwarda Reguły w 1926 roku. Jednostka liczy 35 członków czynnych oraz Młodzieżową Drużynę Pożarniczą Chłopców.

Na wyposażeniu jednostki znajduje się ciężki i średni samochód ratowniczo gaśniczy oraz lekki samochód kwatermistrzowski. Od 2001 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Brudzowie decyzją Komendanta Głównego PSP została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Od początku swej działalności OSP Brudzów była jednostką wyróżniającą się na tle pozostałych jednostek, nie tylko w gminie, ale również w powiecie i województwie.

Zaangażowanie i dyscyplina to najbardziej charakterystyczne przymioty brudzowskiej straży, które od początku jej istnienia były bliskie wszystkim Druhom. OSP Brudzów wykazuje się dyspozycyjnością oraz wysoką gotowością bojową. Wysoki stan wyszkolenia drużyny to również cecha rozpoznawalna jednostki. Świadczą o tym czołowe miejsca zajmowane na różnych szczeblach zawodów sportowo-pożarniczych.

OSP Brudzów od lat odnosi znaczące sukcesy w zawodach sportowo-pożarniczych. Najlepszym dowodem na to jest szereg zwycięstw, jakie drużyna OSP Brudzów odniosła. Wielokrotnie zdobyła Puchar Burmistrza Gminy Morawica, ośmiokrotnie zdobyła pierwsze miejsce w zawodach powiatowych. Była pięciokrotnym mistrzem województwa świętokrzyskiego oraz czterokrotnie reprezentowała województwo świętokrzyskie na zawodach krajowych. Aktualnie OSP Brudzów jest wicemistrzem polski w XV Krajowych Zawodów Sportowo Pożarniczych w Polanicy Zdrój, 31 sierpnia 2019 roku.