OSP Żelazna powstała w 1878 roku Obecnie jest jednostką S-3 wyposażona w samochody : ciężki, średni, lekki oraz łódź ratunkową Z ważniejszych wydarzeń w historii naszej miejscowości była powódź 100-lecia która nawiedziła nas w roku 1997 i ponownie w roku 2010 wyrządzając niesamowite szkody. Nasza jednostka słynie z drużyny sportowo-pożarniczej odnosząc sukcesy na terenie województwa opolskiego oraz kraju. W dzisiejszych zawodach naszą jednostkę reprezentuje drużyna kobieca w grupie ‘’c’’ Na swoim koncie ma 4 tytuły mistrza województwa opolskiego w tym 3 z rzędu oraz 3 tytuły wicemistrza kraju również z rzędu. Mamy ogromną nadzieje ze tym razem los się do nas uśmiechnie i końcu zdobędziemy tytuł mistrza kraju.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich uczestników dzisiejszych zawodów życzymy powodzenia.

OSP Żelazna