60 wspaniałych kobiet, czynnych członkiń ochotniczych straży pożarnych z całej Polski i Ukrainy, które biorą udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych, prowadzą wozy strażackie, zajmują się dziecięcymi i młodzieżowymi drużynami pożarniczymi, startują w zawodach sportowo – pożarniczych, pełnią funkcje w zarządach, dbają o strażnice, finanse, realizują szereg społecznych projektów – wzięło udział w warsztatach szkoleniowych w ramach Strażackiego Dnia Kobiet „Siła jest Kobietą” w Ośrodku Szkolenia STRAŻAK” Turawie.

Trzy strażaczki pół roku temu zrozumiały, że kobiety mogą się dogadać i wzajemnie wspierać Postanowiły , że trzeba zgromadzić też inne strażaczki, które wbrew pozorom nie zapominają o straży a niestety czasami o sobie TAK. To wszystko po to by głośno powiedzieć „Dziewczyny jesteś fantastyczne, jesteście niesamowite, jesteście wyjątkowe, jesteście potrzebne i róbcie to co bardzo kochacie, bo Wasza siła to Wy a „SIŁA JEST KOBIETĄ”.

W piątkowy wieczór i sobotni poranek dziewczyny z całej Polski pokonywały wiele kilometrów, aby dotrzeć do ośrodka szkoleniowego STRAŻAK w Turawie, gdzie przywitał je Prezes ZG ZOSP RP druh Waldemar Pawlak, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu druh Andrzej Borowski, Dyrektor Zarządu Wykonawczego Związku OSP RP druh Grzegorz Szyszko, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Wójt Gminy Turawa Dominik Pikos.

Warsztaty rozpoczęły się od wystąpienia firmy Brandbull – KZPT-FHR, która zrobiła uczestniczkom niezwykłą niespodziankę, bowiem podczas niej został zaprezentowany nowy limitowany produkt – różowy hełm stworzony specjalnie dla kobiet na ten najważniejszy dzień w roku! Wyjątkowymi gośćmi warsztatów były m.in.: Moniki Kwiatkowskiej – Świgoń to kobieta, która stoczyła walkę z rakiem piersi; Beata Świderska – mistrzyni Polski i Europy w FCC i cała reszta strażackich bohaterek. Dziewczyny oczywiście rozmawiały o tym co ważne np. o kobiecym strażackim umundurowaniu, o działaniach ratowniczych w których biorą udział, pierwszej pomocy, elektrośmieciach, ale najważniejsza była MOTYWACJA – motywacja do działania i dbania o siebie, bo przecież – Siła jest Kobietą! Niespodzianką wieczoru był występ góralskiego kabaretu „Truteń”, który rozbawił dziewczyny do łez. To był ten jeden moment wieczoru, kiedy dziewczyny pozwoliły by mężczyźni znaleźli się i przebywali w ich gronie. To było takim „krakowskim targiem – coś za coś”. Drugim i ostatnim mężczyzną, który dostąpił zaszczytu przebywania w gronie strażaczek i to prawie do rana był dj Adrian, który wiedział co zrobić, by strażaczki czuwały minimum do 5 nad ranem. Rozmowom nie było końca – było to swoiste „ładowanie baterii”. Cały ten czas były z nami nasze koleżanki z Ukrainy, 8 fantastycznych dziewczyn, czynnych strażaczek OSP – pierwszych strażaczek ochotniczek w Ukrainie. Udało się wywołać uśmiech na ich twarzach. Udział w warsztatach naszych gości zza wschodniej granicy był możliwy dzięki wsparciu Fundacji Liderzy Przemian – Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności „Study Tours to Poland”.

Dzień drugi warsztatów był poświęcony dbałości o własne zdrowie, ciało i jego piękno – coś na co zazwyczaj brakuje dziewczynom czasu. Odbyły się profesjonalne zajęcia z nauki automasażu twarzy, pielęgnacji twarzy, dłoni oraz odpowiedniego doboru biustonoszy pod okiem Margot profesjonalnej brafitterki. Bez wątpienia dziewczyny wyjechały z Turawy naładowane pozytywną energią. Poruszyły internet, opanowały media społecznościowe, tak że każdy zobaczył na własne oczy, że „Siła jest kobietą!”.