Burmistrz miasta Dobczyce Tomasz Suś zaprasza wszystkie dzieci z MDP na przygodę w najnowocześniejszej w Polsce, interaktywnej placówce edukacyjnej zlokalizowanej w budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobczycach (woj. małopolskie). 18 października 2022 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy. Jej atutami są animacje 3D i przystępny, nieraz bajkowy, sposób przekazywania informacji

W Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach odwzorowane są rozmaite zagrożenia, z którymi mamy do czynienia. Jest tam prawdziwa łazienka z wyposażeniem, a w niej pokazane jest w bardzo ciekawy sposób czym jest czad i jak się przed nim chronić. Zwiedzający zapoznają się z niebezpieczeństwami jakie mogą spowodować domowe sprzęty, co się dzieje, gdy płonie olej w garnku, zobaczyć dlaczego powinniśmy zawsze zamykać drzwiczki od kominka lub nigdy nie zostawiać otwartego ognia, np. palącej się świeczki. Dzięki znakomitym animacjom 3D inscenizacja przeciętnego pokoju jest bardzo realistyczna.  Część jego wyposażenia jak kanapa, meble kuchenne, dywan czy stolik są realne, inne są tylko grafiką sprawiającą wrażenie, że patrzymy np. na prawdziwe okno i to co się za nim dzieje. Widzimy też animowany pożar oleju, próbę jego gaszenia wodą i tego skutki. W tle lektor informuje o rodzaju zagrożenia i jak się przed nim ustrzec.

W innych pomieszczeniach, równie realistycznych, zwiedzający mogą zobaczyć pożar lasu, skutki wypalania traw, przypomnienie jak należy zachowywać się obozując w lesie, instalację do obrazowania zagrożeń nad wodą, co się dzieje, gdy w kamienicy wybucha gaz, lub obok rozbitego samochodu porozmawiać o bezpieczeństwie na drodze i przypomnieć sobie najważniejsze znaki drogowe. Na koniec odwiedzin dzieci zapoznają się z zainscenizowaną dyspozytornią PSP, mogą odebrać telefon ze zgłoszeniem różnych zdarzeń, szybko ubrać się w mundur strażaka i prawdziwym strażackim samochodem udać się na wirtualny wyjazd na akcję. Wycieczkę kończy wizyta w multimedialnej sali szkoleniowej, gdzie można podsumować zdobytą wiedzę i poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową na przygotowanych fantomach.

Zapisy na 2023 rok pod adresem edukacjaosp@dobczyce.pl

https://www.facebook.com/CentrumPozarniczeDobczyce