Związek OSP RP od marca br. wspiera Niemiecki Związek Ochotniczych Straży Pożarnych w organizacji pomocy humanitarnej dla strażaków Ukrainy. Już po raz siódmy w dniach 29-31 lipca br. byliśmy partnerami w organizacji Konwoju Humanitarnego Niemieckiego Związku Straży Pożarnych dla strażaków Ukrainy. Konwój pomocy tym razem składał się z 14 samochodów strażackich (w tym 6 samochodów przekazanych dla strażaków na Ukrainie), 30 strażaków oraz 40 palet sprzętu strażackiego i pomocy humanitarnej. 30 palet nowego sprzętu strażackiego zostało przekazanych w sobotę w habie prowadzonym przez PSP w JRG nr 3 w Rzeszowie, natomiast samochody strażackie zostały dostarczone do Ośrodka Szkolenia PSP w Nisku.

Od marca dzięki wspieranemu przez Związek OSP RP „Strażackiemu Polsko-Niemieckiemu Mostowi Pomocnicy dla Ukrainy” przekazano łącznie 740 palet sprzętu strażackiego, odzieży ochronnej oraz 52 pojazdy pożarnicze. Od początku wojny pomagamy również poszkodowanym przez wojnę strażakom, służbom ratowniczym, ich rodzinom oraz cywilom. W ramach siódmego konwoju przekazano również na samorządowym habie miasta Przemyśl – 10 palet cywilnej pomocy humanitarnej dla uchodźców.

Tym razem częścią konwoju była oficjalna delegacja Niemieckiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w osobach: Lars Oschmann Wiceprezydent Związku, Rudolf Römer Federalny Dyrektor Zarządzający oraz Daniel Brosse – Wiceprezes Landu Brandenburgia i Maxymilian Rudzki – Koordynator Polsko-Niemieckiej Współpracy. Delegacja wraz z przedstawicielami Związku OSP RP spotkała się z przedstawicielami Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, odwiedziła samorządowy hab w Przemyślu i przejście graniczne w Medyce. W czasie tych spotkań omówiono możliwości i plany dalszego wspierania zarówno strażaków jak i ludności cywilnej na Ukrainie.

Organizacją konwoju humanitarnego zajmowała się Teresa Tiszbierek Wiceprezes Związku OSP RP wspierana przez Edwarda Szlichtę Dyrektora Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP woj. podkarpackiego, Marka Rączkę Wójta Gminy Żyraków, OSP Zalesie Śląskie i OSP Straszęcin.