Przy poparciu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Ukraina została przyjęta do CTIF (Międzynarodowy Komitet Techniczny Prewencji i Zwalczania Pożarów). To członkostwo zapewnia Ukrainie szerokie międzynarodowe wsparcie strażaków.

Związek OSP RP, który od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera i koordynuje działania pomocowe, jest w stałym kontakcie zarówno z CTIF jak i Ukraińską Państwową Służbą Ratowniczą.

CTIF będzie nadal pomagać Ukrainie, pośrednicząc w załatwianiu konkretnych potrzeb sprzętowych, np. kamizelek kuloodpornych dla ratowników, którzy są ostrzeliwani podczas pracy, kombinezonów przeciwchemicznych i aparatów oddechowych oraz sprzętu inżynieryjnego do usuwania gruzu.

 

Webinarium CTIF, które odbyło w środę 6 kwietnia, rozpoczęto specjalną wiadomością z Ukrainy: opublikowano Film wideo wykonany dla CTIF opisujący sytuację strażaków pracujących na terenie Ukrainy. Film zawiera specjalne podziękowania dla CTIF za pomoc w koordynowaniu międzynarodowych działań pomocowych, zwłaszcza przez Polskę na Ukrainę.

Według generała Siergieja Kruka, szefa Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy, “jednostki Służby Państwowej wykonują zadania w niezwykle trudnych warunkach rosyjskiej agresji”:

“Widzimy, widzicie z mediów, że nie ma żadnego ustawodawstwa, żadnych ustaw, żadnych zasad dotyczących rosyjskiej agresji. Nie działają również zasady Konwencji Genewskiej, wymogi Konwencji Genewskiej, które chronią służby ratownicze podczas wykonywania zadań w warunkach bojowych” – mówi generał Kruk w filmie, nakręconym specjalnie dla CTIF.

Według władz ukraińskich, 26 ratowników zginęło, sześciu zostało schwytanych, a ponad 50 ratowników zostało rannych. Ponadto, jak twierdzi generał Kruk, od czasu rozpoczęcia ataku na Ukrainę pod koniec lutego zniszczono ponad 150 remiz strażackich.

“Ponad 3500 naszych ratowników służy na terenach, które nie są kontrolowane przez Ukrainę… Ale my wykonujemy swoje zadania. Ponosimy ogromne straty wraz z wieloma strukturami i służbami, które chronią nasze państwo. Do tej pory straciliśmy ponad 300 sztuk sprzętu pożarniczego… Łącznie okupanci zniszczyli i uszkodzili ponad 75 tysięcy obiektów” – mówi generał Kruk.

Na podstawie https://ctif.org/