Współpraca Związku OSP RP i Volkswagen Financial Services trwa. Po raz trzeci samochody niemieckiej marki zostały przekazane w używanie ochotniczym strażom pożarnym i służyć będą pomocy humanitarnej ofiarom wojny w Ukrainie.

Tym razem przedstawiciele VWFS i Zarządu Wykonawczego ZOSP RP ustalili, że dwadzieścia pojazdów (po 10 modeli Transporter T6 i Caddy) trafi do OSP z wybranych województw – po pięć z: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego i pięć do sąsiadujących z nimi. 17 i 18 marca strażacy ochotnicy stawili się w Volkswagen Financial Services Store w Warszawie, aby podpisać umowy użyczenia na sześć miesięcy, odebrać kluczyki i auta oraz karty paliwowe z limitem 1000 zł miesięcznie do wykorzystania na stacjach BP. Wszystkie samochody dokładnie sprawdzono technicznie i wyposażono je w pakiet serwisowy oraz ubezpieczenie.

W umowie zawarto istotny zapis, że „korzystający uprawniony jest do używania użyczonego pojazdu wyłącznie do celów związanych z wykonywaniem ustawowych i statutowych zadań użyteczności publicznej, w szczególności tych związanych z niesieniem pomocy humanitarnej ofiarom kryzysu w Ukrainie”.

Współpraca Związku Ochotniczych Straży Pożarnych i Volkswagen Financial Services Polska rozpoczęła się wiosną 2020 roku, kiedy to do OSP trafiło 30 poleasingowych samochodów z niewielkim przebiegiem. Wówczas służyły głównie do walki z koronawirusem i suszą, ale umowa umożliwiała wykorzystanie ich także do likwidowania zagrożenia pożarowego i prewencji. Po 6 miesiącach w wielu przypadkach umowy przedłużono o kolejne pół toku. W ubiegłym roku na początku września pula 20 aut trafiła do kolejnych straży, które były aktywne w zakresie edukacji lokalnej społeczności z udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań.