Chcą przeszkolić wszystkich w Polsce strażaków ochotników z udzielania pierwszej pomocy. Na pierwszy rzut mają iść ochotnicy z Wielkopolski. Strażacy z Ostrowa pracują nad programem PIERWSZY RATOWNIK, który ma ​podnieść kwalifikacje strażaków.

Chodzi o to, by w przypadku zagrożenia życia jak najwięcej osób umiało podjąć akcję ratunkową.

Strażacy ochotnicy ruszają z ogólnopolskim programem PIERWSZY RATOWNIK, którego celem jest przeszkolenie ochotników z udzielania pierwszej pomocy.

Pierwsze zajęcia już ruszyły, a w przygotowaniu jest specjalna aplikacja – mówi Marcin Fleischer, z OSP we Wtórku pod Ostrowem Wielkopolskim.

Szkolenie nie jest obowiązkowe, ale mocno do niego zachęcamy. Ideą jest to, by wszyscy ochotnicy umieli ratować życie. I by robili to zanim przyjedzie pomoc fachowa. Kiedy na przykład w domu niedaleko miejsca, w którym się taki ochotnik znajduje – dojdzie do zatrzymania akcji serca, to on zostanie powiadomiony o tym właśnie za pomocą aplikacji i będzie mógł szybko podjechać czy podbiec i pomóc.  A wiadomo, że w takich sytuacjach pierwsze minuty są najważniejsze.

Mamy potencjach w ochotnikach – bo to w skali kraju 700 tysięcy ludzi. I chcemy ten potencjał wykorzystać.

Liczymy, że kompleksowo program ruszy jeszcze w tym roku. Bo szkolenia z pierwszej pomocy to już prowadzimy.

Program wzorowany jest na projekcie FIRST RESPONDER, który sprawdza się już w wielu krajach świata m.in w Czechach.

Prócz szkoleń i aplikacji zakłada on także doposażenie jednostek OSP w defibrylatory.

W całej Polsce jest 700 tysięcy strażaków ochotników.

Źródło: eska.pl
https://www.eska.pl/ostrow/doswiadczeni-strazacy-zostana-instruktorami-pierwszej-pomocy-i-beda-szkolic-mieszkancow-aa-qFQM-1KEi-2nDX.html