W niedzielę o godz. 21 do gminy Lubaczów dotarło kolejnych 50 francuskich strażaków, a z nimi: 4 karetki, 2 lekkie pojazdy pożarnicze i 10 mikrobusów do przewozu osób. Francuskie siły i środki zostały zagospodarowane przez władze gminy Lubaczów na przejściu granicznym Budomierz-Hruszów (pow. lubaczowski, woj. podkarpackie), gdzie zabezpieczają bieżącą sytuację. Członkowie kadry dowódczej francuskiej misji odbyli również 14 marca spotkanie z lokalnymi władzami w Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski, woj. lubelskie) w sprawie rozpoznania potrzeb co do pomocy przy zabezpieczeniu medycznym na przejściu granicznym w Hrebennem. Działania francuskich misji koordynują w Polsce przedstawiciele Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP na podstawie porozumienia zawartego 6 marca pomiędzy przedstawicielem Krajowej Federacji Francuskiej Straży Pożarnej, koordynatorem Organizacji Pozarządowych Francuskiej Straży Pożarnej i prezesem Zarządu Głównego Związku OSP RP.
Działania zespołów ratownictwa medycznego koordynują przedstawiciele wojewodów. Polski system na chwilę obecną nie przewiduje udziału karetek z zagranicy w transporcie ludzi do szpitali. Dlatego francuskie zespoły ratownicze i ich karetki, doskonale wyposażone w sprzęt medyczny, zostaną wykorzystane w punktach medycznych zorganizowanych przy przejściach granicznych. Obecnie wypracowany system współpracy naszych francuskich kolegów, przewiduje zaopiekowanie się pacjentami w punktach medycznych i karetkach aż do przybycia Zespołów Ratownictwa Medycznego które transportują do szpitali osoby wymagające hospitalizacji. Koordynator z ramienia Związku OSP RP Maciej Gofron zapewnia, że na ten moment sytuacji, która ma miejsce na granicy, państwowe ratownictwo medyczne z powodzeniem realizuje powierzone mu zadania. Jak nas poinformował, przy punktach granicznych na Podkarpaciu działa też niemiecka ASB (Arbeiter Samariter Bund z Hessen), która gotuje posiłki dla uchodźców z Ukrainy oraz naszych przyjaciół – francuskich strażaków. Misji francuskiej towarzyszy trzech tłumaczy. Dodatkowo Związek OSP RP ogłosił 7 marca potrzebę wsparcia ze strony francuskojęzycznych wolontariuszy. Chęć pomocy w kontaktach z francuskimi ratownikami przy granicy zgłosiło już kilkanaście osób.
Od ponad tygodnia, w ramach francuskiej misji, koordynowanej przez Związek OSP RP, także na przejściu granicznym w Medyce działa punkt obsługiwany przez strażaków i personel medyczny z Francji udzielających uchodźcom pierwszej pomocy. Ponadto Francuzi przywieźli znaczący zapas opatrunków oraz narzędzi medycznych, które za pośrednictwem polskiego samorządu zostały przekazane stronie ukraińskiej.
Niezależnie od koordynowanej współpracy polsko francuskiej, w niedzielę 13 marca do Polski spontanicznie przyjechało z Cannes (Francja) 14 strażaków z dwiema karetkami. Przedstawiciele Związku pomagają im w nawiązaniu kontaktów lokalnych oraz w znalezieniu noclegów. 14 marca, również spontanicznie, przyjechał francuski autobus z materiałami rzeczowymi, w tym tak bardzo potrzebnymi na Ukrainie opatrunkami (4 palety). Związek OSP RP apeluje, by tego rodzaju transporty trafiały w głąb Polski, gdzie mogą być odpowiednio posegregowane. Wolontariusze na granicy mają bowiem inne zadania i nie są w stanie wygospodarować czasu i miejsca na takie czynności. Udzielanie pomocy musi być skoordynowane.
Przypomnijmy, że 6 marca w Przemyślu odbyło się spotkanie, na którym ustalono szczegóły współdziałania francuskiej misji ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz konferencja prasowa, w których uczestniczyli:
Eric Brocardi, dyrektor ds komunikacji Francuskiej Straży Pożarnej,
Jean-Paul Bosland, sekretarz Generalny Krajowej Federacji Francuskiej Straży Pożarnej,
Jerome Giron, koordynator Organizacji Pozarządowych Francuskiej Straży Pożarnej,
Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej,
Witold Kazieńko, wice prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Woj. Podkarpackiego.
Misję francuskich strażaków od początku koordynuje Zarząd Wykonawczy ZOW ZOSP RP Woj. Małopolskiego w osobie dyrektora Łukasza Łacha, a bezpośrednio Maciej Gofron, prezes OSP Zakliczyn (gm. Zakliczyn, pow. tarnowski, woj. małopolskie) i członek Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP. OSP Zakliczyn jest członkiem Samarytańskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, która w ramach swoich działań prowadzi koordynację przekazywania pomocy rzeczowej do przygranicznych samorządów oraz wspiera finansowo zakupy materiałów na rzecz uchodźców.