Staramy się zachęcać dzieci do wstępowania w nasze szeregi już od najmłodszych lat. Uważamy, że łatwiej je skłonić do działania w młodzieżowej drużynie pożarniczej.

O aktywności drużyny, sukcesach, nie tylko sportowych i strategii prowadzenia zbiórek w „Strażaku” 1/2022 opowiada opiekun MDP i przewodniczący Komisji ds. Młodzieży przy OSP Bór Przemysław Wawrzyński.

Małopolskie

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP Bór w Brzeszczach (pow. oświęcimski) działa niemal od początku istnienia jednostki, tj. od 1965 roku. Istotny wzrost działań na rzecz pracy z młodzieżą rozpoczął się jednak w roku 2015, gdy Zarząd OSP powołał siedmioosobową Komisję ds. Młodzieży. Obecnie pod naszą opieką mamy 37 młodych druhen i druhów w wieku od 5 do 18 lat. Zważywszy na fakt, iż działamy na terenie zamieszkanym przez około 1000 mieszkańców, myślę, że jest to dobry wynik, który dowodzi, iż ścieżka pracy, którą obraliśmy, jest prawidłowa.

Strażacki turniej siatkówki

W 2016 roku utworzono regulamin MDP OSP Bór, a w 2018 roku zorganizowano pierwszą od wielu lat wycieczkę w góry dla młodzieży z naszej jednostki. Wycieczki te odbywają się corocznie, a ich głównym celem jest integracja i propagowanie aktywnego stylu życia.

Obecnie zajęcia prowadzone są w dwóch grupach wiekowych. Młodsza do 12. roku życia oraz starsza grupa powyżej 12 lat.  W roku 2018 Komisja ds. Młodzieży OSP Bór zorganizowała z pomocą młodych druhów pierwszy Strażacki Turniej Siatkówki Plażowej. Biorą w nim udział wszyscy chętni z powiatu oświęcimskiego i okolic. Z racji, że impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, obecnie przeprowadzamy 3-dniowy turniej siatkówki plażowej, a w planach mamy jeszcze większe rozpropagowanie tego przedsięwzięcia.

Puchar jest nasz

Również w 2018 roku zorganizowaliśmy pierwszy wyjazd na narty oraz łyżwy dla MDP OSP Bór. Po raz pierwszy zorganizowane zostało także nocowanie przy remizie pod namiotami. To była okazja, aby dzieciaki uczyły się samodzielnie rozpalać ognisko za pomocą krzesiw, przygotowywać posiłki na ogniu. Były podchody, poranna pobudka syreną strażacką, zaprawa, trening do zawodów, konkursy i zabawy. Także w roku 2018 dzieciaki z OSP Bór pierwszy raz wzięły udział w strażackim rajdzie rowerowym.

Rok 2020 to kolejne wyzwanie i poszerzenie naszej działalności. Tym razem zabraliśmy dzieciaki do parku trampolin. Wyjazd ten cieszył się dużą aprobatą wśród młodzieży. Obecnie wszystkie powyższe inicjatywy, o których wspomniałem, są organizowane cyklicznie każdego roku.

Gminne diamenty

Nie inaczej było w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej, w którym nasza młodzież każdego roku bierze udział. Warto zwrócić uwagę, iż począwszy od roku 2017, każdorazowo z 6 uprawnionych do startu w turnieju na szczeblu powiatowym aż 3 członków MDP OSP Bór reprezentowało naszą gminę na kolejnym etapie turnieju. Co roku gmina Brzeszcze organizuje konkurs „Gminne Diamenty” dla najbardziej wyróżniających się uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Od 2015 roku jedna z kategorii w tym konkursie to „Wzorowy członek MDP”, w którym do punktacji brane są wyniki z zawodów sportowo-pożarniczych, punkty uzyskane w turnieju OTWP, zaangażowanie członka MDP w jednostce oraz średnia ocen ucznia z danego roku. W 5-letniej historii tej konkurencji zawsze to właśnie druhowie z naszej jednostki otrzymywali najwyższe wyróżnienia, a ponadto aż trzykrotnie uzyskiwaliśmy 3 pierwsze miejsca. W tym roku organizacja Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy z siedzibą w Oświęcimiu po raz pierwszy zorganizowała konkurs na wolontariusza roku 2020 powiatu oświęcimskiego, w którym to zajęliśmy 1. miejsce w kategorii zespołowej. Warto również wspomnieć, że nasza druhna, opiekunka młodzieży i moja zastępczyni w Komisji ds. Młodzieży OSP, otrzymała wyróżnienie indywidualne.

Zachęta

Kierując się zasadą „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, staramy się zachęcać dzieci do wstępowania w nasze szeregi OSP już od najmłodszych lat.

Jednym z głównych motorów napędowych naszej pracy są comiesięczne spotkania, które jako opiekunowie staramy się prowadzić w ciekawy sposób, łącząc szkolenia, naukę z dobrą zabawą. Dodatkowo każdego roku najaktywniejszy członek naszej MDP zostaje odznaczony i wyróżniony statuetką i dyplomem podczas walnego zebrania sprawozdawczego naszej jednostki.

 

Cały artykuł w papierowym wydaniu “Strażaka” 1/2022

Fot. archiwum MDP Bór