Dorastanie przy ochotniczych strażach pożarnych to szkoła życia, której nie zapewni ani dom, ani szkoła. To u nas młodzież poznaje siłę wolontariatu i uczy się odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka.

O największych sukcesach sportowych, samostanowieniu młodych strażaków i ich pomysłach na zdobycie sprzętu do treningów w „Strażaku” 9/2021 opowiada opiekun MDP w Wieliszewie Paweł Kuna.

Mazowieckie

Młodzieżową Drużynę Pożarniczą im. druha Roberta Boryszewskiego przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliszewie (pow. legionowski) reaktywowano na początku września 2015 roku na prośbę naczelnika OSP śp. Roberta Boryszewskiego. Przez cztery lata skład MDP liczył 13 osób. Największą przemianę drużyna przeszła pod koniec 2019 roku. Liczba chętnych systematycznie wzrastała, obecnie w szeregach MDP Wieliszew jest 39 osób podzielonych na trzy sekcje: dziewcząt starszych i młodszych oraz chłopców – po 13 w każdej. Od początku nowej działalności jestem ich opiekunem, od maja wspiera mnie drugi opiekun Kamil Reda.

Zajrzyjcie do nas

Nasza drużyna podczas zbiórek odbywa szkolenie z zakresu wzorcowego programu szkolenia opracowanego w rocznym programie zbiórek.. Realizujemy również tematy z naszymi własnymi pomysłami. Wszystko zapisywane jest w książce pracy MDP. Czasem są to luźnie zbiórki, podczas których wygłupiamy się i bawimy. Wszystkie nasze dokonania oraz działania można zobaczyć na prowadzonej fotorelacji na Instagramie ‒ mdp_wieliszew oraz na fanpage’u  na Facebooku OSP Wieliszew.

Nasi przyjaciele

Współpracujemy z zaprzyjaźnionymi drużynami: po sąsiedzku z Dziecięcą Drużyną Pożarniczą przy OSP Skrzeszew, MDP Dobrzyń nad Wisłą (woj. kujawsko-pomorskie), MDP Zagórzany (woj. małopolskie), DDP i MDP Jagotowo (woj. pomorskie). Prowadzimy również wspólne działania z klasami pożarniczymi Zespołu Szkół w Wieliszewie i Liceum Ogólnokształcącym w Komornicy, które Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliszewie objęła swym patronatem.

Bark w bark z toporkami w górze

Pomagamy również podczas organizowanych na terenie naszej gminy zawodów sportowych, m.in. w przygotowaniu i zabezpieczeniu biegów, obsługujemy punkty z wodą, a na mecie mamy zaszczyt wręczać medale zwycięskim biegaczom. Chętnie bierzemy udział w uroczystościach kościelnych, w tym ślubach strażackich. Sami nowożeńcy nie wiedzą, że tak potężna armia będzie na nich czekała. W połączeniu ze strażakami nasz szpaler liczy blisko 50 metrów, stojąc bark w bark z uniesionymi toporkami w górze.

Mamy wsparcie

Uczestniczymy i współorganizujemy wydarzenia i pikniki na terenie Wieliszewa. Zarząd jednostki stara się z roku na rok poprawiać zarówno  wyposażenie sprzętowe, jak i umundurowanie młodych adeptów pożarnictwa. Prowadzimy wspólne ćwiczenia, m.in. ewakuacje w szkołach i urzędach, wcielając członków MDP w postacie pozorantów. Współpracujemy z wójtem gminy Wieliszew Pawłem Kownackim, który bardzo wspiera działanie naszej drużyny.

Sportowa drużyna

Jako najważniejsze zawody zorganizowane przez naszą drużynę możemy uznać Halowe Zawody Sportowo-Pożarnicze MDP o Puchar Wójta Gminy Wieliszew, które odbyły się 1 marca 2020 roku. Pomysł na takie zawody wywiódł się od zaprzyjaźnionej drużyny MDP w Dobrzyniu nad Wisłą, która jako pierwsza przeprowadziła podobne zawody u siebie. W turnieju udział wzięło 16 zespołów, w tym: 4 drużyny dziewczęce, 12 drużyn chłopięcych (mieszanych). Ogromnym zaskoczeniem były pozytywne komentarze i podziękowania za organizację spływające ze wszystkich stron. Drużyny, które nas odwiedziły, były zaskoczone nagrodami, jakie udało nam się dla nich zorganizować. Wygrani otrzymali bony do sklepu sportowego, mogli je przeznaczyć na doposażenie drużyny w nowe dresy lub coś, czego do tej pory im brakowało.

Zbierają na zakup toru

Obecnie nasi członkowie pod przewodnictwem Julii Fabianowicz (jednej z najaktywniejszych członkiń drużyny) prowadzą zbiórkę złomu, która przyniesie dochód na zakup niezbędnego wyposażenia toru wg regulaminu CTIF. Młodzież samodzielnie wpadła na taki pomysł, drukując ulotki i roznosząc je po terenie gminy.

Cały artykuł w papierowym wydaniu “Strażaka” 9/2021

Fot. archiwum OSP Wieliszew