Monachium, 7 sierpnia – niespełna 16-letni, druh Szymon Groenwald (OSP Połczyno) w znakomitym stylu ustanowił rekord świata w Singlebuck i zwyciężył w kategorii junior w międzynarodowych zawodach EUROPEAN NATIONS CUP w sportowym cięciu i rąbaniu drewna STIHL TIMBERSPORTS®, a polska drużyna zdobyła złoty medal.

W zawodach European Nations Cup stanęli najlepsi i najbardziej utytułowani drwale z 8 europejskich krajów, takich jak Niemcy, Szwecja, Austria, Belgia, Holandia, Francja i Włochy. Każdą z drużyn reprezentowali 2 zawodnicy junior oraz 2 pro. Już rywalizacja zawodników rookie (poniżej 25 roku) przyniosła niesamowite rezultaty. Nasz reprezentant Szymon Groenwald nie dość, że zdeklasował wszystkich pozostałych bardziej doświadczonych zawodników, to jeszcze ustanowił rekord świata w konkurencji Single Buck uzyskując czas nieco ponad 12 sekund (12,28). Drugi reprezentant druh Mikołaj Groenwald (OSP Połczyno) zajął 6. miejsce. Bracia Groenwald wywalczyli tym samym prowadzenie w klasyfikacji zespołowej. W drugiej części zawodów o tytuł najlepszego europejskiego zespołu do walki stanęli druh Michał Dubicki (OSP Konary) i druh Krystian Kaczmarek (OSP Ostoje). Ich wytrwałość i świetne wyniki spowodowały, iż polski zespół ostatecznie zdobył złoty medal, a Michał Dubicki zajął również 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

Zawody rozegrane zostały na terenie znanego Motorworld w Monachium, ale ze względu na zagrożenie epidemiczne odbyły się bez udziału publiczności, a fani mogli śledzić relację z zawodów na kanale DAZN oraz w mediach społecznościowych firmy STIHL. Oprócz polskiej drużyny, na podium stanęli także reprezentanci Niemiec i Francji.

Czym jest STIHL TIMBERSPORTS®
STIHL TIMBERSPORTS® to międzynarodowa seria zawodów w sportowym cięciu i rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, siekiery i piły ręcznej. Ten ekstremalny sport narodził się w Australii i Nowej Zelandii, a stamtąd trafił do Kanady i USA. W dniu dzisiejszym najlepsi zawodnicy rywalizują w zawodach rangi krajowej i międzynarodowej. W 2001 roku rywalizacja zawitała do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju zawody organizowane są wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP.