Związki ze strażą pożarną okazują się trwałe, w tym roku pięciu wychowanków MDP złożyło deklaracje przystąpienia do OSP Miłocice.

O tym, jak zachęcić młodzież do strażackiej aktywności, nieoczekiwanym mistrzostwie Polski i planach na przyszłość, w „Strażaku” 5/2021 opowiadają opiekunowie MDP Miłocice Artur Mistarz i Dagmara Cerek.

Małopolskie

Kiedy 2 kwietnia 2019 roku zorganizowaliśmy pierwszą zbiórkę, w której uczestniczyło zaledwie sześcioro młodych ochotników, nikt nie przypuszczał, że działalność Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Miłocicach (gm. Słomniki, pow. krakowski) na stałe wpisze się w pejzaż naszej miejscowości. Przygotowywaliśmy się wtedy do zawodów gminnych, które odbywały się w pobliskim Prandocinie.

Wypad do Chorzowa i nowy sprzęt

Aby zachęcić więcej osób do aktywnego udziału w pracy drużyny, pod koniec sierpnia 2019 roku zorganizowaliśmy wycieczkę do jedynego w Polsce multimedialnego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie. Uczestniczyły w niej nie tylko dzieci i młodzież z Miłocic, ale też z sąsiednich miejscowości. W wyjeździe udział wzięło około 35 osób.

Członków przybywało i już w październiku 2019 roku, po ledwie 7 miesiącach działalności, mogliśmy się cieszyć z zakupionego sprzętu szkoleniowego w ramach projektu „5000+ dla OSP”. Wzbogaciliśmy się wówczas o rzutnik, defibrylator treningowy, fantom z aplikacją na smartfon oraz torbę RO, które służą do szkoleń członków MDP.

Sukcesy drużyny

Działania młodzieżowej drużyny pożarniczej w 2019 roku zostały zakończone udziałem w spotkaniu opłatkowym w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie. Rok 2020 był już zupełnie inny. Pandemia, jak każdej drużynie, ograniczyła możliwości organizacji naszych zbiórek. Na początku roku młodzież nadal działała aktywnie, przygotowując się do Powiatowych Halowych Zawodów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, które odbyły się 7 marca w Jeziorzanach. Sukces był ogromny, drużyna chłopców zdobyła pierwsze miejsce, dziewczęta uplasowały się na czwartej pozycji. Wrócili dumni ze swoich występów, a puchar wylądował na honorowym miejscu w remizie. Kiedy zaczęliśmy przygotowania do etapu wojewódzkiego, pandemia osiągnęła szczyt tzw. pierwszej fali i rozpoczęła się kwarantanna narodowa.

Już od wakacji planowaliśmy udział w Mistrzostwach Polski Geotyda 2020. Nie wiedzieliśmy, czy w ogóle się odbędą.. Biorą w nich udział głównie uczniowie szkół mundurowych, a formuła zawodów jest oparta na szkoleniach wojskowych. Długie marsze wymagają bardzo dobrej kondycji fizycznej, orientacji w terenie i spostrzegawczości. Dla naszej drużyny był to debiut, konkurowaliśmy z zespołami z całej Polski, które wielokrotnie wcześniej uczestniczyły w tych zawodach. W czwartek 22 października dwie reprezentacje MDP Miłocice, chłopięca i dziewczęca, wyruszyły wraz ze swoimi opiekunami w trasy. Sukces był ogromny, zdobyliśmy tytuł mistrza Polski!

Dla ludzi i dla środowiska

Działalność Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Miłocic nie ogranicza się do wspomnianych sukcesów sportowych czy weryfikujących wiedzę, orientację w terenie czy kondycję fizyczną. W najbliższym czasie planujemy zorganizować akcję sprzątania terenów rekreacyjnych w naszej miejscowości. W ramach dalszej integracji drużyny chcemy również zorganizować wycieczkę w góry w okresie wakacji letnich.

Przyszli strażacy

Młodzieżowa drużyna pożarnicza liczy obecnie 21 członków: 11 dziewcząt i 10 chłopców. Niektórzy z nich wywodzą się z rodzin, gdzie tradycje strażackie sięgają wielu pokoleń, część z nich natomiast wyraża zainteresowanie strażą z własnej inicjatywy.. Niektórzy członkowie MDP pochodzą z sąsiednich miejscowości, tym bardziej cieszy ich przynależność do naszej drużyny. Czasami uczestnictwo w zbiórkach wymaga od nich dużego poświęcenia, ponieważ część z nich to uczniowie szkół średnich mieszkający na co dzień w internacie.

Związki ze strażą pożarną okazują się trwałe, w tym roku pięciu wychowanków MDP złożyło deklaracje przystąpienia do OSP Miłocice. Prowadzimy również stronę internetową informującą o bieżących działaniach podopiecznych.

Cały artykuł w papierowym wydaniu “Strażaka” 5/2021