Posiadanie mundurów koszarowych daje dzieciom poczucie przynależności do wyjątkowej i najbardziej szanowanej społecznie strażackiej służby

O budowaniu więzi wśród młodzieży, szkoleniu ratowniczym, potrzebie bycia społecznie użytecznym i pielęgnowaniu lokalnej pamięci historycznej w „Strażaku” 3/2021 opowiada Anna Woźniak, opiekunka MDP w Gronowie Elbląskim.

Warmińsko-Mazurskie

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gronowie Elbląskim (pow. elbląski) powstała w październiku 2015 roku. Od samego początku w strukturach MDP działało około 10 osób. Aktualnie drużyna liczy 18 członków, w tym 11 chłopców i 7 dziewcząt. Warto podkreślić, że w 2020 roku jedna z naszych członkiń Alicja Balawender, która od początku założenia działała w MDP, ukończyła 18 lat i tym samym zasiliła szeregi ochotników naszej jednostki.

Przygotowują się do kursu

Oprócz mnie drużyną opiekuje się też druh Tomasz Sokół, ale wspiera nas też Karol Pyżyński z sąsiedniej jednostki OSP Fiszewo. Nasze zbiórki odbywają się co dwa tygodnie, zazwyczaj w piątkowe popołudnia. Ponadto każdą środę spędzamy w hali sportowej, dbając o kondycję fizyczną. Korzystamy z tego, że w naszej OSP służy ratownik medyczny ‒ dzieci już od najmłodszych lat szkolą się w resuscytacji krążeniowo-oddechowej, opatrywaniu ran i postępowaniu podczas nagłych zdarzeń z poszkodowanymi. Znają już większość procedur związanych z pierwszą pomocą, potrafią zbadać poszkodowanego, ułożyć go na desce, zatamować krwotoki.

Jesteśmy bardzo dumni z zaangażowania naszych najmłodszych adeptów pożarnictwa, ponieważ pochłaniana przez nich wiedza już teraz służy lokalnemu społeczeństwu. To zazwyczaj nasi członkowie MDP, pod nadzorem starszych strażaków, prowadzą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy podczas realizowanych przez OSP projektów. W inicjatywie „Zostań bohaterem chwili”, którego głównym celem była nauka uczniów szkoły podstawowej w klasach VI–VIII resuscytacji krążeniowo-oddechowej, to właśnie nasi młodzi strażacy prowadzili wszystkie pokazy, szkoląc swoich kolegów i koleżanki.

Naszym pragnieniem jest, aby w momencie ukończenia przez każdego z członków MDP wieku pełnoletności, kurs podstawowy dla strażaków ochotników nie był dla nich w żadnym stopniu zaskoczeniem. Już teraz podczas zbiórek dzieci uczą się rozwinięcia bojowego, prowadzenia korespondencji radiowej i wielu innych rzeczy niezbędnych podczas prowadzenia działań. Nie będzie dla nich również zaskoczeniem przejście komory dymowej, ponieważ już teraz wchodzą z zasłoniętymi oczami do pomieszczenia, gdzie stworzony jest labirynt przeszkód. Radzą sobie doskonale. Czasami w celu utrudnienia zadania pojawia się poszkodowany, którego trzeba natychmiast ewakuować.

Śladem pamięci

Jak w każdej prężnie działającej drużynie, bycie członkiem MDP to nie tylko działania związane ze strażackimi i ratowniczymi tematami, to również bardzo mocne zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Co roku uczestniczymy w „Złazie śladami żołnierzy powstania listopadowego” organizowanego w miejscowości Fiszewo. Chcąc pielęgnować pamięć o tamtych czasach, wraz z radną gminy Gronowo Elbląskie Katarzyną Zajkowską oraz wójtem gminy Marcinem Ślęzakiem, byliśmy inicjatorami uczczenia wydarzeń zarówno 1 sierpnia, jak i 1 września. Od roku 2019 w obie daty spotykamy się na placu dożynkowym w Gronowie Elbląskim, gdzie przypominane są wydarzenia historyczne oraz oddawany jest hołd poległym.

Serce dla zwierząt i dla ludzi

Co roku organizowana jest w naszej remizie wigilia MDP, na którą zawsze zaproszony jest wójt gminy, władze naszej jednostki, jak również prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Gronowie Elbląskim Adam Okruciński. Dzieci w ramach wspólnych prezentów organizują zbiórkę pieniędzy, za które następnie kupowane są karmy oraz wszelkie potrzebne rzeczy elbląskiemu schronisku dla zwierząt.

Na łyżwy i do pokoju zagadek

Pracowitość, zaangażowanie oraz poświęcenie czasu na rzecz rozwoju MDP zawsze są wynagradzane dzieciom poprzez różnego rodzaju wycieczki. W okresie zimowym bardzo często odwiedzamy elbląskie lodowisko. Byliśmy w różnego rodzaju pokojach zagadek, które uczą dzieci logicznego myślenia, a przede wszystkim gry zespołowej. Nad kondycją pracowaliśmy w gdańskim parku trampolin, gdzie również przy okazji zwiedziliśmy Westerplatte. Stałym miejscem naszych odwiedzin jest elbląskie kino. Oprócz wyjazdowych atrakcji organizujemy też wspólne nocowanie w remizie. Zawsze łączy to się z nocnymi podchodami po terenie naszej miejscowości, następnie oglądaniem filmów i organizowaniem różnego rodzaju gier oraz zabaw.

Poza rozwojem naszej grupy cieszy również wzrost zainteresowania tematem młodzieży wśród innych jednostek. W naszym powiecie działa Komisja Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Powiatu Elbląskiego, która zrzesza wszystkie MDP działające na jej terenie. Zarówno działalność naszej MDP, jak i Komisji można śledzić na naszych profilach na FB.

Cały artykuł w papierowym wydaniu “Strażaka” 2/2021

 

Fot. archiwum MDP w Gronowie Elbląskim