Działalność młodzieżowej drużyny pożarniczej wzmaga zaangażowanie rodziców i aktywizuje mieszkańców

O kształtowaniu ambicji, motywowaniu do wysiłku i uczeniu szacunku dla historii w „Strażaku” 2/2021 opowiadają opiekunowie MDP w Kuryłówce Marek Ner i Piotr Dziechciarz.

Podkarpackie

Historia młodzieżowych drużyn pożarniczych w OSP Kuryłówka (pow. leżajski) sięga końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Ówczesna ekipa osiągała liczne sukcesy sportowe. W 1980 roku męska drużyna młodzieżowa zajęła III miejsce na rejonowych zawodach sportowo-pożarniczych, w 1986 roku II miejsce na V Rejonowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych harcerskich drużyn pożarniczych. W 1999 roku drużyny młodzieżowe dziewcząt i chłopców zdobyły I miejsca w I Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych. Miały osiągnięcia również w kolejnych latach: w roku 2001 i 2003. Po tym czasie nastąpiła stagnacja aktywności.

 

Ślubowanie na 100-lecie OSP

Reaktywacja nastąpiła w 2018 roku. 9 kwietnia, po analizie złożonych deklaracji, została powołana do działalności MDP w dziesięcioosobowym składzie – 4 dziewczynki i 6 chłopców. Dzięki środkom pozyskanym od sponsorów i urzędu gminy 30 kwietnia udało się zakupić kompletne koszarowe ubrania strażackie wraz z butami do ćwiczeń. Młodzież złożyła ślubowanie 3 maja 2018 roku podczas uroczystości stulecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej im. Józefa Szczęsnego w Kuryłówce.

Każdy może ratować życie

Od tego momentu rozpoczęły się cykliczne spotkania drużyny. Jako opiekunowie posiadający szkolenie z kwalifikowanej pierwszej pomocy duży nacisk kładziemy na zajęcia związane z tym zagadnieniem. Zajęcia te prowadzimy sami lub zapraszamy funkcjonariuszy z Państwowej Straży Pożarnej. Szkolenia z użyciem sprzętu, jaki posiadamy, cieszą się dużym zainteresowaniem i przynoszą konkretne efekty, czego dowodem jest prawidłowe wezwanie pomocy do osoby poszkodowanej i jej zabezpieczenie do momentu przyjazdu ZRM w realnej sytuacji, w jakiej znaleźli się członkowie naszej MDP.

 

Sportowe ambicje i rodzinne wypady

Udało nam się pozyskać fundusze na zakup nowego certyfikowanego toru przeszkód do zawodów CTIF. To był strzał w dziesiątkę! Ćwiczenia na nim spowodowały, że młodzież zaczęła znacznie chętniej uczestniczyć w zajęciach. Pojawiła się rywalizacja między członkami MDP o miejsce w składzie drużyny do zbliżających się Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Kolejnym rodzajem zajęć jest udział naszej drużyny w corocznej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w biegu, a dodatkowo namawiają swoich rodziców, rodzeństwo i znajomych do wspólnego udziału w tym wydarzeniu.

Jako opiekunowie często organizujemy ćwiczenia pożarnicze połączone z pokazem i instruktażem użycia sprzętu będącego na wyposażeniu naszej jednostki. Zawsze kończymy je wspólnymi rodzinnymi zabawami i ogniskiem.

Atrakcją, która przyciąga młodzież do drużyny, są coroczne rodzinne wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Bierze w nich udział cały skład MDP wraz z rodzicami i rodzeństwem.

 

Anonimowa mogiła

Oprócz szkoleń, ćwiczeń i wycieczek nasza MDP bardzo aktywnie uczestniczy w wydarzeniach patriotycznych, kulturalnych i religijnych. Z inicjatywy naszej drużyny organizowane jest wspólne śpiewanie w samo południe hymnu narodowego w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Niepodległa do hymnu” 11 listopada. Impreza ta z roku na rok gromadzi coraz więcej mieszkańców naszej gminy.

Nietypową inicjatywą naszej drużyny było odnalezienie i zadbanie o leśną mogiłę w okolicy Kuryłówki, w której spoczywa nieznana osoba – ofiara II wojny światowej. Zapomniane miejsce pochówku wskazał nam mieszkaniec naszej wsi. Wspólnie z rodzicami i członkami naszej drużyny uprzątnęliśmy teren, uformowaliśmy nową piaszczystą mogiłę, ustawiliśmy żelazny krzyż z pamiątkową tablicą i napisem: „Imienia nie znamy…”. Przed większymi świętami porządkujemy miejsce, ustawiamy świeże kwiaty i palimy znicze. Odtworzenie tego miejsca miało na celu uwrażliwienie naszej młodzieży na poległych, a z czasem zapomnianych, bohaterów wojennych.

 

Sukcesy młodych

Do największych osiągnięć naszej drużyny możemy zaliczyć: wyróżnienie wojewody podkarpackiego za najlepsze wykonanie hymnu narodowego na wojewódzkim zlocie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Województwa Podkarpackiego – Skołyszyn 25.08.2018 rok oraz wyróżnienie podczas obchodów 150-lecia służby strażackiej na ziemi leżajskiej w 2018 roku. Podczas tej uroczystości jedna z członkiń naszej MDP została odznaczona przez prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Leżajsku Józefa Golca brązową odznaką „Za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej” za propagowanie wiedzy o ochronie przeciwpożarowej. Możemy pochwalić się także II miejscem w Zawodach Sportowych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych ‒ Giedlarowa w 2019 roku i I miejscem w Powiatowych Zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Kuryłówce w 2019 roku. Nasza młodzież nieźle radzi sobie również w konkursach wiedzy. Ma na swoim koncie pierwsze miejsca w gminnych i powiatowych eliminacjach OTWP „Młodzież zapobiega pożarom”, a także udział w turnieju na szczeblu wojewódzkim.

Cały artykuł w papierowym wydaniu “Strażaka” 2/2021

Fot. archiwum MDP OSP w Kuryłówce