O zaangażowaniu młodzieży w propagowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, kultywowaniu patriotyzmu, pomaganiu ludziom i zwierzętom oraz o planach na przyszłość po pandemii  w „Strażaku” 1/2021 opowiada opiekun MDP w Suchożebrach Marcin Kozłowski.

Doceniam zaangażowanie młodych druhów, ich postawa często zasługuje na pochwałę

Mazowieckie

Moje doświadczenie zawodowe, pasja i zamiłowanie do służby strażaka oraz chęć przekazania posiadanej wiedzy skłoniły mnie do stworzenia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchożebrach (pow. siedlecki). Powołując „młodzieżówkę”, miałem na celu zintegrowanie młodzieży wiejskiej poprzez rozwijanie pasji, umiejętności i zainteresowań strażackich oraz zachęcenie do aktywnego spędzania wolnego czasu wśród rówieśników. Projekt ten spotkał się z pozytywnym odzewem samej młodzieży, a także rodziców. Pod koniec 2018 roku udało mi się zebrać grupę dzieci, chcących wstąpić w szeregi MDP.

W wyniku nagłośnienia powołania MDP na portalu społecznościowym FB zainteresowanie przynależnością do naszej strażackiej społeczności jeszcze bardziej wzrosło, a moja drużyna pozyskała nowych członków. W obecnej chwili drużyna składa się z 16 młodych dziewcząt i chłopców w przedziale wiekowym 10‒15 lat.

Chętni i aktywni

Po zaledwie paru miesiącach regularnego szkolenia młodzi druhowie podczas Festynu Rodzinnego, który odbył się w Suchożebrach, mogli zaprezentować lokalnej społeczności swoje umiejętności pożarnicze. W ramach projektu „Pod skrzydłami OSP”, który realizowałem ze strażakiem Państwowej Straży Pożarnej JRG nr 2 w Siedlcach Damianem Księżopolskim, młodzi druhowie uczestniczyli w pokazie udzielania pierwszej pomocy w Szkole Podstawowej w Krześlinie. Realizując ten projekt, nasza drużyna pozyskała fantomy niemowlęcia i dziecka.

Dzięki ogólnopolskiej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” moi podopieczni uczestniczyli w biciu rekordu w jednoczesnym wykonywaniu RKO. Mali strażacy wraz z uczniami SP nr 8 w Siedlcach naprzemiennie przez 30 min wykonywali na fantomach resuscytację.

Patriotyzm i sport

Z racji mojego doświadczenia zawodowego, a mianowicie służby wojskowej i obecnej służby strażaka, staram się trzymać wśród młodych strażaków dyscyplinę oraz pilnować przyjętych zasad. Mimo to każdy z członków MDP, zwracając się do mnie, znajdzie wsparcie i zrozumienie. Uczę młodzież obowiązkowości, sumienności, stawiam granice, ale zarazem pozwalam na zabawę, ponieważ służba strażaka ma być dla nich przyjemnością. Staram się zaszczepić w młodych druhach miłość do ojczyzny, szacunek do jej historii, kultywować patriotyzm i świadomość obywatelską. Co roku 1 sierpnia o godzinie 17 druhowie MDP poprzez włączenie syreny i postawę na baczność podczas minuty ciszy oddają cześć i hołd poległym w powstaniu warszawskim. W ramach gminnych obchodów Dnia Niepodległości moja młodzież miała okazję uczestniczyć w rekonstrukcji historycznej oraz Biegu Niepodległości. Młodzi druhowie pomagali naszym strażakom serwować biegaczom grochówkę.

Większość moich podopiecznych uprawia sport, więc naturalne jest, że dzieci posiadają w sobie ducha rywalizacji. Mogłem zaobserwować to podczas zawodów sportowo-pożarniczych młodzieżowych drużyn pożarniczych na szczeblu gminnym, gdzie zajęliśmy pierwsze miejsce. Wzięli też udział w organizowanym przez lokalny GOK turnieju sportowym pt. Wyścig Mikołajów.

Dla ludzi, zwierząt i środowiska

Członkowie MDP lubią angażować się w akcje charytatywne. Wspólnie zorganizowaliśmy wśród uczniów SP w Suchożebrach oraz lokalnych mieszkańców zbiórkę starych banerów, koców oraz karmy dla bezdomnych psów. Zebrany asortyment został przekazany do schroniska dla psów w Sokołowie Podlaskim. Obecnie prowadzimy zbiórkę nakrętek, wspierając tym Fundację Siedleckie Hospicjum dla Dzieci. Oprócz pomocy dla hospicjum jest to też pożyteczne dla środowiska, bo mniej odpadów trafia na wysypiska.

Adepci MDP w Suchożebrach stanowią cenny kapitał i potencjał naszej gminy. W 2021 roku  nasza jednostka będzie obchodziła 100-lecie działalności. Myślę, że kolejne lata pięknej historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchożebrach będą tworzyli obecni druhowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Cały artykuł w papierowym wydaniu “Strażaka” 1/2021

Fot. archiwum MDP Suchożebry