Halowe Młodzieżowe Zawody Sportowo-Pożarnicze to intensywne szkolenie członków młodzieżowych drużyn pożarniczych, mające na celu rozwój umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i obsługi sprzętu pożarniczego. Zawody promują sport wśród dzieci i młodzieży, wyłaniają najlepsze drużyny oraz przygotowują do startów w zawodach wyższego szczebla. W zawodach biorą udział drużyny dziewcząt, chłopców oraz drużyny mieszane, a rywalizacja obejmuje konkurencje związane z pokonywaniem przeszkód i obsługą sprzętu.

I Ogólnopolskie Halowe Młodzieżowe Zawody Sportowo-Pożarnicze odbyły się 22 marca 2025 r. w Grodzisku Mazowieckim. Patronat honorowy na zawodami objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

W zawodach wzięły udział 34 drużyny, w tym 17 drużyn dziewczęcych. Rywalizacja przebiegała zgodnie z Regulaminem Młodzieżowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych.

Zawody nie były jedynie sportową rywalizacją, ale także formą szkolenia pożarniczego dla młodych druhen i druhów. Ich celem było doskonalenie umiejętności pracy ze sprzętem pożarniczym, popularyzacja ochrony przeciwpożarowej oraz promowanie aktywności fizycznej wśród młodzieży.

Halowe Młodzieżowe Zawody Sportowo-Pożarnicze to emocjonująca rywalizacja, która łączy szybkość, precyzję i umiejętności techniczne. Zawodnicy mierzyli się na torze, który wymagał od nich błyskawicznych decyzji oraz sprawności w pracy z profesjonalnym sprzętem pożarniczym.

W trakcie zawodów uczestnicy pokonywali cztery wymagające odcinki, które sprawdzały ich sprawność fizyczną i precyzję. Wśród konkurencji znalazły się: przenoszenie gaśnicy, składanie węzłów, budowanie linii gaśniczej oraz pokonywanie przeszkód. Każda konkurencja stanowiła test umiejętności, refleksu i współpracy w zespole. Szybka zmiana toru i konieczność wykonywania zadań na czas wymagały pełnego skupienia, ponieważ każda sekunda miała znaczenie. Zawody to świetna okazja do rywalizacji, doskonalenia umiejętności oraz poczucia jedności z drużyną, stawiającą na współpracę i efektywność.

🔹 Konkurencja obejmowała 4 odcinki, w tym:

Bieg z przeszkodami – zawodnicy przenosili i ustawiali gaśnicę na podeście, łączyli węże pożarnicze, wiązali węzeł płaski, rozpoznawali sprzęt pożarniczy, budowali linię gaśniczą oraz pokonywali elementy toru, takie jak poprzeczki czy stanowiska sprzętowe.

Zadania techniczne – obejmujące prawidłowe wykonanie węzła płaskiego, rozpoznanie sprzętu pożarniczego i jego prawidłowe umiejscowienie na stanowisku.

Ćwiczenie bojowe – polegające na poprawnym rozwinięciu linii gaśniczej, połączeniu sprzętu pożarniczego, prawidłowym przeniesieniu prądownicy oraz ukończeniu zadania w jak najkrótszym czasie.

Zawodnicy byli oceniani za szybkość, precyzyjność wykonania zadań oraz poprawność montażu sprzętu i połączeń węży.

Zwycięzcy w klasyfikacji drużynowej:

Dziewczęta:

🥇 OSP Chotyłów (woj. lubelskie)
🥈 OSP Biadoliny Radłowskie (woj. małopolskie)
🥉 OSP Sianowska Huta (woj. pomorskie)

Chłopcy:

🥇 OSP Rogoźnica (woj. lubelskie)
🥈 OSP Skotniki (woj. świętokrzyskie)
🥉 OSP Wola Wapowska (woj. kujawsko-pomorskie)

Najlepsi zawodnicy indywidualnie:

Dziewczęta:

🥇 Agnieszka Szwaba (OSP Sianowska Huta, woj. pomorskie) – 23,87 s
🥈 Lena Stefaniuk (OSP Chotyłów, woj. lubelskie) – 23,88 s
🥉 Natalia Kocyła (OSP Chotyłów, woj. lubelskie) – 25,21 s

Chłopcy:

🥇 Kacper Sendrowicz (OSP Skotniki, woj. świętokrzyskie) – 22,95 s
🥈 Karol Charczuk (OSP Rogoźnica, woj. lubelskie) – 23,11 s
🥉 Miłosz Kozłowiec (OSP Rogoźnica, woj. lubelskie) – 23,26 s